Tampereen Tappara

King98

Luottopelaaja
Viestejä
1 652
Mitä ihmettä tappara ajattelee? Jos tuossa Rinne huhussa mitään perää edes on. 4v sitten lopettanut ja 42v mittarissa. Metsolaan ja Kohoseen luottoa näköjään :D
 

Toutain

Luottopelaaja
Viestejä
9 444
Mitä hävittävää tuossa kokeilussa olisi?

Tämä lause tulee esiin joka kerta, kun jokin joukkue(Tappara) hankkii jotain tai jotain huhutaan sinne. Onko siis niin, että missään hankinnoissa/kokeiluissa ei ole koskaan mitään hävittävää, koska ne ovat vain... no, kokeiluja? Vai mihin se raja vedetään? Kaikki tryoutit on aina sellaisia, että niissä ei ole mitään hävittävää? Ihmettelen. Kun joukkueen "dynamiikkaa" ja ylipäätään isoa kuvaa tarkastellaan, niin kaikessa on aina hävittävää ja kun oikein paljon säädetään, siinä voi olla paljonkin hävittävää. Muutenhan kaikkien kannattaisi jatkuvasti hankkia kaikenlaisia arpoja ja hullutuksia ja katsella, mitä niistä tulee, kun "mitä hävittävää siinä on? ja "joskus voi osuakin".
 

Pok

Tähtipelaaja
Viestejä
11 979
Miten ei ole mitään hävittävää? Joka pelissä on sarjapisteet pelissä ja ei kai se ilmaiseksikaan olisi pelaamaan tulossa?

Eihän tällä logiikalla missään sopimuksessa olisi mitään hävittävää. Kaikki vaarit vaan takaisin jäälle.
 

viltur

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
818
Miten ei ole mitään hävittävää? Joka pelissä on sarjapisteet pelissä ja ei kai se ilmaiseksikaan olisi pelaamaan tulossa?

Eihän tällä logiikalla missään sopimuksessa olisi mitään hävittävää. Kaikki vaarit vaan takaisin jäälle.
Oka Lasse heti ipaan
 

Erkka44

Rivipelaaja
Viestejä
50
Ero on siinä, että tietyt nimimerkit haikailevat vuosienkin jälkeen näitä Nalleja ja Miehoja jotka on heitetty liian surkeina pois Ilveksestä kesken sopimuksen.
Itse kaipaan Miehoa lähinnä selostuksen vuoksi; usein hänestä käytettiin koko nimeä, ja sehän kulostaa ihan panomieheltä nopeissa tilanteissa selostuksen tiimellyksessä.

Mutta tästä siirtoruletista sen verran, että pitäisin outona ellei valmentajan toiveita pelin rakentamisesta kuultaisi. Tottakai on kaikkein intresseissä saada kasaan joukkue, jonka palaset ovat nimenomaan sellaiset, että valmentaja saa kaikesta parhaan irti. Valkku on palkattu tekemään muutos, ja pelaajat sitten valkun pelitapaan soveltuviksi. Näinhän sen on oltava.

Lisäksi itseäni kiinnostaisi kyllä tuo Grönborgin mielenlaatu ja tapa toimia kopissa. Hölöstä on paljon matskua somessa, henkilöhaastattelua ja "millainen päiväsi on" -tyyppistä materiaalia. On vähän vaikeaa sanoa, minkälainen ihmisjohtaja Grönborg on, mutta nykyisten näyttöjen (käytös lehdistötilaisuuksissa ja yleinen, jotenkin alentuva ja halveksiva esiintyminen) eivät välttämättä ole koko totuus. Haluaisin olla kärpäsenä katossa Tapparan kopissa kuulemassa, miten hän käsittelee tätä tilannetta (tappioputkea) pelaajien kanssa vai käsitteleekö ollenkaan. Pakkohan hänessä on se lämminkin puoli olla, psykopaatiksi en kuitenkaan vielä näillä näytöillä tuomitsisi.
 

Kolpy

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
809
Kontiolan kaltaisen tarinan ostan, ura oli vasta lopetettu ja tuli aitoon tarpeeseen. Ei se yksi kesä niin paljoa hallaa tee ammattilaiselle, jos uraa takana ammattilaisena 20 vuotta.

Mutta Rinteen tarinaa en ostaisi ja siinä on naapurillakin hävittävää pelipaikan verran, ei Rinne joukkuetta keikuta eikä vie seuraa vararikkoon. Liigan uskottavuus ottaisi isoimman kolauksen, toivottavasti jää siis huhun asteelle.
 

Kolpy

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
809
Onhan tuossa jonkin verran hävittävää etenkin maalivahtipuolella. Metsola voi kokea melkoisena epäluottamuslauseena ja tuskin Kohonenkaan sille aaltoja tekisi.
Eihän se sinne kolmoseksi tulisi? Eikä naapuri varmaan lähtisi ikälopulla kaksikolla ensi kauteen, joko Metsola tai Kohonen väkisin tuosta kai poistuisi, olisko jopa Metsolan ura sitten siinä ja Rinne haluttais mentoroimaan nuorta Kohosta.

Silti olis paras, ihan kaikille, että huhu olis menny sekaisin ja naapuri ottais valmennukseen.
 
Ylös