Antti Pennanen - Ilveksen päävalmentaja 2022-2024

näsinneula

Luottopelaaja
Viestejä
1 756
Tämän lisäksi ns. "heikot vastustajat" pelaavat nyt parhaita pelejään taistellakseen playoffs-paikkoihin oikeuttavista pisteistä. Sekin saa omalta osaltaan Ilveksen pelin näyttämään todellisuutta heikommalta. Syksyllä ja keväällä kärkijoukkueet pääosin kävelevät niiden yli.
Tämä voi pitää osittain paikkaansakin. Joukkueet operoivat hieman eri tavalla.

Huolestuvana ipan kohdalla lasken lähinnä liian monen pelaajan suht vaisun annin joukkueelle. Keväällä tarvitaan tiivis orkesteri soittamaan yhteistä säveltä, eikä kentällä voi olla kovin montaa "hiihtelijää". Koen, että moni kannattaja ei nyt laske kovin paljon näiden pelaajien tason nousuun.
 

Suurustettu Laatikko

Luottopelaaja
Viestejä
1 795
Tämän lisäksi ns. "heikot vastustajat" pelaavat nyt parhaita pelejään taistellakseen playoffs-paikkoihin oikeuttavista pisteistä. Sekin saa omalta osaltaan Ilveksen pelin näyttämään todellisuutta heikommalta. Syksyllä ja keväällä kärkijoukkueet pääosin kävelevät niiden yli.

Vielä muutama vuosi sitten Ilveskin oli juuri tuolla meiningillä, koetti raapia pisteitä sääliviivan tuntumassa.
 

Tampere Maple Leafs

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
903
Jopas on mähinää. Rauha maahan!

Itsekin olen Pendoa ja pelitapaa kritisoinut, enkä vieläkään kyllä tästä pelitavasta nauti. Mutta tämä peli kyllä avasi täydellisesti sen, että siellä on kamala treenijakso menossa.

Miettikää nyt herranjestas. Lukko on saapunut maahan pari tuntia ennen peliä ja meidän jätkät häviää jokaisen luistelukilvan, kaksinkamppailun ja aloituksen. Eihän noiden taistojen häviöt johdu mistään pelitavallisista ongelmista, ne johtuu siitä että jätkät eivät jaksa.

Jos syöttö menee pari metriä lavan ohi, onko se pelitavallinen ongelma? Jos vedetään logoon paikoista, onko se pelitavallinen ongelma?

Onhan nämä tämän kauden kotipelit olleet ihan vitun perseestä ja toivon ensi kaudeksi Hölöltä kivempaa pelitapaa, sellaista jota sietää katsoa, mutta tämä kausi mennään tällä ja annetaan kevään näyttää mitä tuleman pitää. Eihän me nyt herranjestas pistetä pihalle tulevaa maju-koutsia, miestä jonka jokainen Liigaorganisaatio ottaisi ilosta kiljuen vastaan.
Liitteenä muuten vielä Pennasen HPK:n mestaruuskauden loppuvuoden sekä alkuvuoden matsistatistiikka. Näyttää varsin tutulta ja tukisi tuota tulokulmaa, että treenataan täyziä kevättä varten, jolloin matseilla vähän suurempi merkitys. Toki paljon eri muuttujia Ilveksessä 23-24 ja HPK:ssa 18-19, mutta erittäin samalta näyttää.

Kiva pysyä optimistisena :).
 

Liitteet

  • Semmoset.PNG
    Semmoset.PNG
    109,1 KB · kertaa luettu: 248

Simma

Luottopelaaja
Viestejä
1 296
Ei voi enää millään teeenijumeilla selittää tuota tarpomista. Pelisapluuna ei toimi. Jos ei voi potkia Pendoa, pelaajia kaikkia ei voi vaihtaa, niin ainut vaihtoehto on yksinkertaistaa. Nyt yritetään liikaa ja väkinäistä.
 

Tyrioni

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
555
Mikä pistänyt myös silmään niin ei pennasen komennossa pelaajat mitään kehitysaskeleita ole ottaneet,
pikemminkin päinvastoin.

mitenkäs tuo Nyman? Tai jos aiemmin urallaan Pendon nousuun nostama Palve, jolla oli viime kaudella todella vaikeaa ja nihkeää SHL:ssä ja on nyt tällä kaudella jäätävässä iskussa Pennasen alaisuudessa?

ps. sää voisit kyllä yrittää ottaa pari kehitysaskelta näissä agendaänkyröinneissä
 

Puujalka

Luottopelaaja
Viestejä
3 148
Yllä listattu noita jo, niin joku roti sentään tohon pendovastaisuuteenkin.

Tietty tässä on nyt se kääntöpuoli, että noiden parantaneiden otteiden vastapainona on nuo syväjäässä olevat ukot, joilla ei ole tällä hetkellä mitään käyttöä Liigan TOP5 joukkueessa.
Tiedä sitten onko reilua antaa rapaa, jos jengiin hommataan alvarezeja ja gregoireja, kun jotain oikeitakin pelaajia olisi ollut varmasti tarjolla nelosketjuun.
 

Slite

Luottopelaaja
Viestejä
1 343
Iksa kyllä taisi olla kaikkein parhaimmassa terässään jo ennen Pendon tuloa. Mutta joo, kyllä Pendon aikana myös eteenpäin menoa on tapahtunut joidenkin pelaajien kohdalla.
 

Ilveksenmiäs

Tähtipelaaja
Viestejä
15 126
Jotenkin Kerho-ottelussa ja sen jälkeen tapahtui jotain.
Ilveshän hallitsi mielinmäärin alkua, mutta oltiin 0-2 häviöllä ensimmäisen erän jälkeen. Löikö tämä kipsin päälle, vai saiko valmennus jokin idean muuttaa pelitapaa ja sitä nyt ajetaan sisään.
Mitä jos se myllytys olisikin tuonut 3-0 erän.
Toki peli takkusi jo aikaisemmin.. mm. KooKoolle 0-4. Silti yritän nyt etsiä juurisyitä. Päätettiinkö peliä passivoittaa tuloksen saamiseksi ja se nyt kestää sisäistää. Jyp-pelihän oli aika passiivista tuloksen hakemista ja heikon vastustajan ansiosta voitto taisteltiinkin. Rajummin hyökkäämällä olisi varmaan sekin peli hävitty.
Jos treenijumin sijaan onkin pelitapa hionnassa ?
 

Vovlo

Tähtipelaaja
Ylläpidon jäsen
Viestejä
12 056

ipe

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
599

Iltalehti lukenut foorumia?
Olis kyllä ihan hyvä, kun näitä Iltapäivälehtien klikkiotsikoita referoitaisiin tänne, säästyisi ne klikkauksetkin niiltä otsikoilta. Erityisesti tämän Isokosken antipatiat Ilvestä ja Ilves yhteisöä kohtaan ovat aika selvät. Mutta minkäs teet, kun on Liigan "klikatuin" ja kiinnostavin joukkue.

Näkökulma: Mitä ihmettä Tampereella tapahtuu?
RIKU ISOKOSKI

Tampereen Ilveksen loistavasti alkanut kausi on kääntynyt nopeassa tahdissa pahaan alamäkeen, kirjoittaa Riku Isokoski.
Tänään klo 8:19 (päivitetty klo 8:41)
Näin Iltalehden asiantuntija Pekka Virta analysoi Ilveksen tilannetta marraskuussa. RONI LEHTI
Sarjaa johtavasta joukkueesta ei varmasti tule ensimmäisenä kriisi mieleen, mutta vielä toistaiseksi SM-liigan ykkösenä keikkuva Ilves on ainakin lähellä tätä tilannetta.


Loistavasti kauden aloittanut mestarisuosikki on luiskahtanut jo yli kuukauden kestäneeseen heikkoon jaksoon. Käännekohta tapahtui melko tarkalleen marraskuun vaihtuessa joulukuuksi.

Joulukuuhun Ilves lähti seitsemän perättäisen voitetun liigaottelun putkessa. Tämän jälkeen se on pelannut 13 ottelua, joista se on voittanut vain viisi. Näistäkin kaksi tuli täysin sekaisin olevia SaiPaa ja JYPiä vastaan.

Viimeisen 13 ottelun taulukossa Ilves on ollut umpisurkea. Vähemmän pisteitä ovat keränneet vain Ässät, JYP ja SaiPa. Ilves johtaa sarjaa vielä pisteen erolla Tapparaan, mutta kirvesrinnat ovat pelanneet peräti viisi ottelua vähemmän. Myös usean joukkueen takaa-ajoryhmä alkaa lähestyä.

Alkukauden hurmoksesta ei ole käytännössä mitään jäljellä.

Ilves on toki korostuneesti hurmosjoukkue. Sen pelaaminen on parhaimmillaan dominoivaa jopa kärkijoukkueita vastaan, mutta vastapainona heikommilla hetkillä joukkue on liian usein huono ja turhautunut.

Varsinkin Ilveksen edellinen ottelu oli melkoinen epäonnistuminen, vaikka se saikin raavittua kotonaan pisteen Lukolta.

Lukko oli pelannut vielä edellisenä iltana Suomen aikaa liki keskiyöllä Sveitsissä CHL-välierässä, jonka jälkeen se lensi keskiviikkona Tampereelle. Kaiken järjen mukaan Ilveksellä olisi pitänyt olla huikea lepoetu.

LUE MYÖSLukko aloittaa mielipuolisen urakan – Seurapomo yllättää: "Paras ratkaisu"
Mutta kissanviikset sentään!


Lukko suorastaan luisteli levänneeltä Ilvekseltä jalat alta ottelun jälkimmäisellä puoliskolla juuri silloin, kun lepoedun olisi pitänyt alkaa näkyä.

Ilves ei saanut ottelun loppupuoliskolla juurikaan maalipaikkoja ja pitkiä hyökkäyksiä aikaan, ja Lukko nousi täysin ansaitusti 2–0-tappiotilanteesta jatkoaikavoittoon.

– Ollaan tyytyväisiä pisteeseen, Ilveksen päävalmentaja Antti Pennanen summasi ottelun lehdistötilaisuudessa.

Ehkäpä aika moni muu valmentaja olisi kaikkea muuta kuin tyytyväinen, jos 2–0-johto kääntyy vielä näistä lähtökohdista tappioksi.

Ensi kaudella Jukka Jalosen saappaisiin Leijoniin hyppäävä Pennanen on muutenkin tiukan tarkkailun alla tänä keväänä. Muistissa on viime kevään kiusallinen välierätappio altavastaaja Pelicansille, ja nyt nuoli sojottaa jyrkästi alaspäin.

Menestyspaineet ovat valtavat, kun muistetaan, että Ilves pestasi Pennasen seurayhteisössä erittäin pidetyn Jouko Myrrän tilalle sarjan kärkipaikalla lokakuussa 2022.

Viimeisen kuukauden ajan Ilveksen pelaaminen on ollut liian pehmeää ja virkamiesmäistä. Seuraidentiteetille ominainen virtuoosimaisuus ja vastustajan jallittaminen ovat vaihtuneet pään hakkaamiseen seinään.

Joukkue on aivan liikaa ykkösketjun ja huippuvahvistus Adam Clendeningin varassa, joka tosin hölmöili itselleen viiden ottelun pelikiellon. Mihin katosi esimerkiksi huimia tehoja alkukaudella takonut Petr Kodýtek?

Eipä ihme, että seuran kannattajat ovat tuskanhiestä märkänä. Tämän piti olla se kausi, kun Ilves murtaa vuodesta 1985 jatkuneen mestaruuskirouksensa ja sysää muutoksessa olevan Tapparan valtaistuimelta.

Samaan aikaan Ilveksen tuskaillessa aktiivista karvauspeliä esittänyt Tappara onkin alkanut näyttää taas perinteiseltä Tapparalta. Näinkö tässä taas käy?


Hyvin mahdollista, sillä Ilveksellä ei ole likimainkaan samaa määrää henkistä voimavaraa kuin naapurissa. Ilves kaipaisi loppukauteen nimenomaan johtajuutta ja rutiinia, että se voisi selvitä heikoista hetkistä paremmin.

Kärkiosaamista Ilveksellä on aivan riittävästi mestaruustaistoon, mutta nyt sen pitäisi löytää oma ottorauhalansa tai velimattisavinaisensa.

Saattaa olla vaikea tehtävä

Alla yksi ote Isokosken parhaasta toissakeväältä:

Tuostakin piti sitten oikein kolumni kirjoittaa.

Esimerkkejä lapsellisista itkupotkuraivareista en tähän liitä, mutta niitä voi halutessaan käydä katsomassa muun muassa Twitterin #ilves-tägin alta. Toki ilmiö ei koske pelkästään Ilvestä, mutta keltavihreässä perheessä tämä näyttää korostuvan.

Ei helvetti :D Miten mä muistelisin että juuri tuossa maanantaina oululaisyleisö se vasta kunnon ulvomista harrastikin, jokaiseen kosketukseen huudettiin kuin viimeistä päivää.
 

toskala

Luottopelaaja
Viestejä
9 917
Voi olla että Isokoski ei aina ihan maaliin ole osunut, mutta en minä tuosta kolumnista kyllä mitään erityisen huonoa tai raskauttavaa löytänyt. Päinvastoin, ihan hyvä vaan että joku muukin kuin Ilveksen fanit kiinnittää huomiota tuohon suorittamiseen. Tässä puhutaan sentään kaverista joka tulevaisuudessa luotsaa Suomen jääkiekon lippulaivaa.

Erityisesti tuo Pennasen sammakko ei varmasti luottamusta nosta niin Ilvestä kuin maajoukkuettakaan seuraavien keskuudessa:

"– Ollaan tyytyväisiä pisteeseen, Ilveksen päävalmentaja Antti Pennanen summasi ottelun lehdistötilaisuudessa.

Ehkäpä aika moni muu valmentaja olisi kaikkea muuta kuin tyytyväinen, jos 2–0-johto kääntyy vielä näistä lähtökohdista tappioksi"

Onko tämä sellaista puhetta, jota lähtee vaativan, menestymään tottuneen ja mestaruutta jahtaavan valmentajan suusta? Puhutaan pelistä, johon Ilves sai melkoisen lepoedun ja vastustajaan nähden huikean hyvät lähtökohdat! Silti Lukko onnistui olemaan se liikkuvampi, aktiivisempi ja pitämään Ilvestä totaalisesti pilkkanaan. Tällaista puhetta saattoi kuulla Ilveksen valmentajan suusta kymmenen vuotta sitten kun karsintojen välttäminen oli meidän mestaruus! 2024 meidän pitäisi pelata mestaruudesta mutta meilläpä ollaankin tyytyväisiä säälipisteeseen joka tulee pelistä, jossa oikein valmistettu ja valmennettu joukkue olisi viimeistään kolmannessa erässä painanut kaasun pohjaan ja mennyt vastustajasta ohi.

Se raivo ja pettymys mitä Pennanen nyt kohtaa ei varmasti tule olemaan yhtään pienempää kun luotsaa koko Suomen, jonka pitäisi olla jääkiekon suurvaltoja, maajoukkuetta. Kuullaanko me jatkossakin tällaista lässytystä että ollaan tyyytyväisiä rankkaritappioon Norjaa, Latviaa tai Sloveniaa vastaan ja oikeastaan tämä on meidän joukkueelta tosi hyvä suoritus?
 
Viimeksi muokattu:

Arzamas

Luottopelaaja
Viestejä
2 243
Voi olla että Isokoski ei aina ihan maaliin ole osunut, mutta en minä tuosta kolumnista kyllä mitään erityisen huonoa tai raskauttavaa löytänyt. Päinvastoin, ihan hyvä vaan että joku muukin kuin Ilveksen fanit kiinnittää huomiota tuohon suorittamiseen. Tässä puhutaan sentään kaverista joka tulevaisuudessa luotsaa Suomen jääkiekon lippulaivaa.

Erityisesti tuo Pennasen sammakko ei varmasti luottamusta nosta niin Ilvestä kuin maajoukkuettakaan seuraavien keskuudessa:

"– Ollaan tyytyväisiä pisteeseen, Ilveksen päävalmentaja Antti Pennanen summasi ottelun lehdistötilaisuudessa.

Ehkäpä aika moni muu valmentaja olisi kaikkea muuta kuin tyytyväinen, jos 2–0-johto kääntyy vielä näistä lähtökohdista tappioksi"

Onko tämä sellaista puhetta, jota lähtee vaativan, menestymään tottuneen ja mestaruutta jahtaavan valmentajan suusta? Puhutaan pelistä, johon Ilves sai melkoisen lepoedun ja vastustajaan nähden huikean hyvät lähtökohdat! Silti Lukko onnistui olemaan se liikkuvampi, aktiivisempi ja pitämään Ilvestä totaalisesti pilkkanaan. Tällaista puhetta saattoi kuulla Ilveksen valmentajan suusta kymmenen vuotta sitten kun karsintojen välttäminen oli meidän mestaruus! 2024 meidän pitäisi pelata mestaruudesta mutta meilläpä ollaankin tyytyväisiä säälipisteeseen joka tulee pelistä, jossa oikein valmistettu ja valmennettu joukkue olisi viimeistään kolmannessa erässä painanut kaasun pohjaan ja mennyt vastustajasta ohi.

Se raivo ja pettymys mitä Pennanen nyt kohtaa ei varmasti tule olemaan yhtään pienempää kun luotsaa koko Suomen, jonka pitäisi olla jääkiekon suurvaltoja, maajoukkuetta. Kuullaanko me jatkossakin tällaista lässytystä että ollaan tyyytyväisiä rankkaritappioon Norjaa, Latviaa tai Sloveniaa vastaan ja oikeastaan tämä on meidän joukkueelta tosi hyvä suoritus.

No eipä nuo Jukka Jalosen kommentoinnit tuon kummallisempia ole. Tuntuu lähinnä ärsyyntyvän jos Suomen peliä jostain kritisoidaan.
 

Carson

Tulokas
Viestejä
4
Mietin sitä, että kuinkahan hyvin pystyvät toistamaan sitä, mitä harkoissa on vedetty. Hyvä suoritus tulee aina toistojen kautta. Onkohan harkoissa vedetty vaan omissa pyörimistä ja pitkää päätyyn ? :cool:
 
Ylös