Meillä on pakiston vahvistamisen lisäksi auki mm. ykkösmolarin paikka ja hyökkäyksessäkin on tiettyjä kysymysmerkkejä, joten kuinka paljon puolustusta kannattaa "tankata Lööfillä" suhteessa muihin alueisiin? Lööfillä heittomerkeillä tarkoitan pelaajaa, joka olisi kysymysmerkki johtavaksi pelaajaksi, ja jolla ei ole mitään erityisempää näyttöä pisteiden teosta. AV-pelurin lisäksi haettavan profiilin pitäisi mielestäni olla mieluummin "Arola", jolla on näyttöä sekä pisteistä että monipuolisesta pelaamisesta muutenkin. Leksakaan tuskin enää millään verkkaripalkalla pelaa.
Minä en usko, että Lööf toisi tuohon pakistoon sellaista, mitä jo mukana oleva Nyberg ei voisi antaa, joten vähän kyseenalaistan hänen hankkimisen järkevyyttä, varsinkin jos/kun budjetti ei merkittävästi muutu parempaan suuntaan. Luotettavammalla (varsinkin siis alkukautta) maalivahtipelillä tietyt jutut näyttäisivät melko varmasti paremmilta, jolloin tätä pakistoasiaakaan ei välttämättä paisuteltaisi ihan niin paljon, vaikka siellä varmasti ne tietyt puutteet edelleen paistaisikin. Minä en usko, että jonkun Nybergin sopimuksen purulla Lööfin takia saadaan mitään merkittävää/järkevää parannusta aikaan, samalla kun niitä vahvistettavia/ratkaistavia osa-alueita piisaa muuallakin.
edit. Haluan vielä täsmentää kantaani sen verran, että oikeastaan koko maalivahtipelihän on auki. Meillä ei Langhamerin jälkeen ole ollut ihan selvää elittimokkea koko kauden ajaksi, vaan kausien 23-25 mv-pelaaminen perustui pitkälti tasaisen peluutuksen tandemiin (tämä kausi vielä hitusen auki, mutta Armalisin kanssa peluutus tasaaantunee entisestään). Viime kaudella Dominon huippupelien ajoitus osui oikeaan aikaan kauden tärkeimpiin peleihin, mutta onhan hänelläkin ollut ailahtelevaisuutensa pelissä. Hankitaanko superkova ykkönen, johon panostetaan kunnolla, mennäänkö taas tandemilla vai mitä että. Joka tapauksessa tuohonkin kokonaisuuteen sitä rahaa joka tapauksessa mennee.