Toppapöksy666
Luottopelaaja
- Viestejä
- 5 485
Onko sitä Ilta-Sanomien vuosittaista kausiennakkoa tullut?
Edit: Ilmeisesti huomenna tulossa.
Edit: Ilmeisesti huomenna tulossa.
Viimeksi muokattu:
Postilaatikossahan tuo oli, eikun tutustumaan.Onko sitä Ilta-Sanomien vuosittaista kausiennakkoa tullut?
Edit: Ilmeisesti huomenna tulossa.
Kaupasta saa ostettua huomenna.Postilaatikossahan tuo oli, eikun tutustumaan.
Ostit näemmä jonkun aprilli vesion vai miksi Kärpät menisivät Ilveksen edelldeTänään tuli. Ilves rankattu neloseksi edellään HIFK, Tappara, Kärpät.
Siis se urheilulehden ennakko?Tänään tuli. Ilves rankattu neloseksi edellään HIFK, Tappara, Kärpät.
Ostit näemmä jonkun aprilli vesion vai miksi Kärpät menisivät Ilveksen edellde![]()
Joo, sekoilin muuten omiani. Pelicans se olikin ja tässä koko IS/Urheilulehden ranking:
1. HIFK
2. Pelicans
3. Tappara
4. Ilves
5. Kärpät
6. TPS
7. Lukko
8. KalPa
9. KooKoo
10. JYP
11. Ässät
12. Sport
13. Jukurit
14. HPK
15. SaiPa
Ilvekseltä haastattelussa Palve, Seuralegenda-osiossa Raipe. "Tähtipelaajiksi" laitettu Friman, Lancaster, Ikonen ja Suomi, "ydinpelaajiksi" Mášin, Parikka, Pelli, Palve, Mäntykivi ja Meskanen ja "tuleviksi tähdiksi" Nyman ja Málek.
McTorso limited edition.Ostit näemmä jonkun aprilli vesion vai miksi Kärpät menisivät Ilveksen edellde![]()
Jatkoajassa monet pitävät Ilvestä 1-2 sijotuksilla. Viime kaudella monien papereissa oltiin 3-4. Tähän on helppo yhtyä.Monessa, melkeinpä kaikissa, lukemissani ennakoissa Ilveksellä kerrotaan olevan viime kautta heikompi materiaali.
Tolppien väliin tosiaan kiinnittyy suurin huomio. Malek on kehittynyt mutta on ihan eri asia lähteä kauteen menestyspaineissa ja ykkösveskarina. Marekin saappaat ovat jättiläismäiset.Kuten edellä hyvin todettiin niin tsekkiveljien tasoa ei näytetä tietävän.
Omissa ennakoissani Ilves on viimevuotista parempi. Lankun lähtö kirveli kunnolla, Tikan jokseenkin. Samoin Rädyn. Henkan puolesta harmitti loukit. Kontiolan aika Ilveksessä ohi. Balulla vaan ei riittänyt.
Jos molarit ei petä niin mestaruus on todella lähellä.
Niin ja valmennus on topissa.
Jotenkin vaan kaikesta huokuu, että nyt ollaan tosissaan.
Tolppien väliin tosiaan kiinnittyy suurin huomio. Malek on kehittynyt mutta on ihan eri asia lähteä kauteen menestyspaineissa ja ykkösveskarina. Marekin saappaat ovat jättiläismäiset.
Omaan silmään hyökkäysosastolle sopisi ”Terve Haapala” tms.
Harjoitus- ja CHL-ottelut ovat mielestäni selvästi osoittaneet, että Ilveksellä on tällä kaudella kaksi maalivahtia, jotka molemmat ovat riittäviä Liigaan ykkösmaalivahdeiksi. Langhamerin tasoista maalivahtia ei kummastakaan ole tulossa tai tule, mutta kun ottaa huomioon, että pakisto on parempi kuin koskaan aiemmin ja viisikkopeli toimii jo elokuun puolella, niin mitään ihmeitä ei maalinsuulla tarvitakaan.Kyllä maalivahtiosastoon jonkinlainen riski sisältyy, mutta ei ole pelkästään huono asia, ettei maalissa ole mikään yliluonnollinen supermies, jonka varassa kiikutaan ja johon joukkuekin luottaa niin, että kyllä se sitten hoitaa. Maalivahtipelin täytyy onnistua, jota voisi mestaruuden voittaa, mutta eivät Lehtinen ja Heljanko esimerkiksi mitään Langhamereita ole. Mun mielestäni Ilves on nyt tarpeeksi hyvä, urheilullinen ja kurinalainen menestymään ilman sarjan parasta maalivahtia.
Jep.Tolppien väliin tosiaan kiinnittyy suurin huomio. Malek on kehittynyt mutta on ihan eri asia lähteä kauteen menestyspaineissa ja ykkösveskarina. Marekin saappaat ovat jättiläismäiset.
Omaan silmään hyökkäysosastolle sopisi ”Terve Haapala” tms.
Hpk on vieläkin liian korkealla..Ikävä kyllä.
Koskas tämä tuleekaan ulos?Jérémy Grégoire on vieraana seuraavassa Whatahockey podcastin jaksossa. Mukava päästä kuulemaan syväluotaavaa haastattelua, kun ukosta on tähän mennessä piirtynyt niin miellyttävä joukkueen ukon kuva.
Hienoa että Ilves saa osaltaan kuuluvuutta ja näkyvyyttä myös Amerikanmaalla. Tiedä vaikka jatkossakin saataisiin teksasin poikia pelailemaan meille.![]()