Tuossa tapauksessa harvemmin tarvitsee palkan maksuakaan jatkaa?
Riippuu täysin tapauksesta ja työnantajan tahtotilasta. Suomessa työntekijällä on erittäin vahvat oikeudet ja työnantaja on heikoilla. Tietämättä tapausta sen enempää, niin veikkaisin kuitenkin, että tässä Joken tapauksessa ei mennä sen rajan yli mikä pätisi oikeudessa perusteena potkuille. En myöskään tiedä miten menee tällaiset määräaikaiset sopimukset, kun eroavat vähän normaalista työelämästä. Ja vaikka menisikin oikeudessa läpi, niin Ilves ei varmaan ole halukas ottamaan sitä riskiä.
Jos se syy potkuille olisi tuo sienten syönnin lomassa tullut ajatus, että Jokke olisi houkutellut pelaajia toiseen seuraan, niin en usko sen riittävän syyksi antaa potkut lain mukaan. Vaikka on moraalisesti ainakin minun mielestäni törkeästi tehty ja en usko yhdenkään seuran hyväksyvän tuollaista toimintaa.
Helpompi tapaus on miettiä veikkausliigan Wissin potkut. Kaikki ovat tietoisia mitä Wiss on tehnyt eli ahdistellut seuran naispuolista työntekijää pikkujouluissa tai jossain muissa juhlissa. Ei käsittääkseni mitään törkeätä, mutta pitänyt kädestä kiinni ja ei päästänyt irti ym. Interillä ei ollut muuta mahdollisuutta kuin potkia Wiss pois. Luultavasti palkka maksetaan Wissille kuitenkin normaalisti, kun ei tuokaan tapaus lain mukaan oikeuta potkuihin.
Tällaiset tapaukset ovat työnantajalle aivan perseestä. Työnantaja ei tee mitään väärää ja työntekijä perseilee. Työnantaja toimii maksumiehenä, kun menetät työntekijän ja joudut vielä maksamaan sille sen perseilyjen takia.