Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei ollut kyse muutaman voiton ryppäästä ennen koronataukoa, vaan kymmenen pelin otannasta jolloin pisteitä tuli 20. Ja eikö juuri anti-Myrrä-leiri ole sitä mieltä, että pitää nähdä tuloksen taakse, siihen miltä peli näyttää ja silloin se näytti hyvältä. Viittaan tässäkin myös siihen, että Dufva otti koronatauon esille tärkeänä selityksenä siihen, miksi Sport ei ollut parhaimmillaan pudotuspeleissä. Pidän selvänä, että meilläkin se katkaisi hyvän jakson ja haittasi Tappara ja Kookoo-peleissä.Mikä saa sinut vakuuttuneeksi että nousu oli alkanut eikä kyseessä ollut tilastollinen muutamien voittojen rypäs? Onhan noita muutaman voiton ryppäitä sarjajumboillakin. On kova väite kuitenkin sellaisen perusteella tehdä että sellaisesta olisi alkanut nousu kohti kärkeä, jollaiseen ei isommalla otannalla ole mitään perusteita
...
Yleinen konsensushan on että Ilveksellä kävi älytön onni, eikä Ilves todellakaan ansainnut sitä. Vielä vähemmän Ilveksen pelitapa toi voiton avaimia. Pikemminkin jäätävä materiaali teki tarvittavista vähistä paikoista maalit.
Jotenkin tuntuu, että Jouko Myrrä ei saa revittyä porukasta kaikkea irti. Peliin lähdöt, kuten tänäänkin ovat pääsääntöisesti heikkoja. Joku poikkeus tietty mahtuu kehiin. Mutta kysynkin viisaammilta, mistä tämä oikein johtuu... johtamisesta vai jostakin muusta?
Vai onko niin, että Ojanen on vastuussa pelipäivän suorituksesta tai siihen valmistamisesta. Jokin tässä yhtälössä ei toimi.
Siksi toivonkin, että ensi kaudelle Myrrä saa oikeasti apuja valmennukseen. Muuten on vaarana luisuminen tämän kauden suorittamiseen.... vai onko ?
Kyllä tämän nyisenkin joukkueen saa pelaamaan aktiivisemmin, jos haluaa... Lukkoa voisi paineistaa vaikka 2-3 ukolla ja koko ajan, vai onko kuntopohja jotenkin heikko? Onko korona kurittanut joukkuetta liikaa?
Klesoja on tietty aivan mahdoton määrä... tuohon pitää saada jokin roti.
Jokke on pään valmentaja... mutta kuka valmentaa peliä, siinä isoin kysymys? Mitä tähän kaikkeen sanoo ipa1970?
Mitä pitäisi tehdä?
Millä perusteella juuri Myrrän johdolla? Miksei pikemminkin Myrrä ole ollut vapaamatkustaja jonka paikalla moni keskitasoinen tai ehkä heikompikin valmentaja olisi voinut "johdattaa" joukkueen pois suosta? Kokoonpano oli kuitenkin nimellisesti niin kova että vaikea nähdä etteikö kuka tahansa olisi päässyt samaan suoritukseen kun helpotus Kivestä eroonpäässeestä joukkueesta voimaannutti joukkueen.
Mikä saa sinut vakuuttuneeksi että nousu oli alkanut eikä kyseessä ollut tilastollinen muutamien voittojen rypäs? Onhan noita muutaman voiton ryppäitä sarjajumboillakin. On kova väite kuitenkin sellaisen perusteella tehdä että sellaisesta olisi alkanut nousu kohti kärkeä, jollaiseen ei isommalla otannalla ole mitään perusteita
Nyt koitetaan kirjottaa asioita ruusuisammaksi kuin mitä todellisuudessa oli. Ilves vältti kivikovan IFK:n x2, huippuvireisen kerhon ja tapparan joka myös oli löytänyt keväisen pelinsä. Toki siinä oli myös jukurit ja ässät mutta kyllä odotusarvona varmasti oli pisteitä tarjolla alle Ilveksen pistekeskiarvon. Nuo IFK:lta mahdollisesti saadut luovutuspisteet nyt on jossittelua ja sattumaa, jos ajatellaan paljonko pisteitä oli pelaamalla voitettavissa niin tauko tuli mielestäni hyvään saumaan.
Yleinen konsensushan on että Ilveksellä kävi älytön onni, eikä Ilves todellakaan ansainnut sitä. Vielä vähemmän Ilveksen pelitapa toi voiton avaimia. Pikemminkin jäätävä materiaali teki tarvittavista vähistä paikoista maalit.
Ai se nousu ei alkanutkaan KooKoon tasoittavan maalin jälkeisestä välietapin tuomasta euforiasta joka aiheutti hyvänolontunnetta ja himmailua KooKoon leirissä? Sen jälkeenhän KooKoo antoi hieman siimaa Ilveksellekin hyökätä edes välillä. Joka vuorostaan ruokki Ilves pelaajien itseluottamusta. Mutta ehkä se ei ollutkaan tuo KK:n himmaus vaan Myrrän maaginen eräpuhe sitten... Kolmas erähän meni kuitenkin tilastollisesti KooKoon hallinnassa, mutta KooKoo prässi selkeästi passivoitui jo toisen erän kolmannen maalin jälkeen verrattuna aiempaan ja Ilves sai sitä myöten juonesta kiinni.
Ei ole oikein mitään perustetta miksei kuka tahansa olisi Myrrän sijaan vetänyt tuolla materiaalilla yhtä hyvin tai jopa paremmin? Ainoa minkä jokainen näkee on se että joukkue on valmennuksellisesti ollut nyt yli puoli kautta täysin hukassa.
Ilveksellähän oli hyvin nimivahva miehistö joka oli pelannut harjoituskauden kohtalaisen hyvin. Voittanut mm. Tampere cupin ensimmäistä kertaa historiassa. Tarkoitatko että joukkue ei olisi suostunut pelaamaan muille kuin Myrrälle? Oikein muuta järkeenkäypää selitystä en keksi miten juuri Myrrän tekemisillä olisi ollut ehdottoman suuri vaikutus nimivahvalle miehistölle, joka lähinnä pelasi omalla tasollaan loppu kauden. Varsinkin kun peli oli heti Kiven potkujen jälkeen ensimmäisestä ottelusta lähtien melko samannäköistä koko loppukauden. Näin kummalliselta kuulostava väittämä vaatisi jotain perusteluakin.Lähteideni perusteella. Myrrän tekemisillä oli ehdottoman suuri vaikutus.
Ilveshän otti kerholta tuplaotteluparista 2 pistettä 6:sta mahdollisesta, ettei se nyt vielä Ilveksestä huippuvireistä tee suhteessa kerhoon. 10 ottelua ei ole pieni otanta, mutta hyvin varianssirikas otanta josta ei voi tehdä kiveenhakattuja johtopäätöksiä loppukauden suunnan suhteen. Varsinkaan kun peliesitykset eivät mitenkään radikaalisti muuttuneet, enemmänkin vain tulokset muuttuivat. Mutta ehkä tämä 10 ottelua nyt on hiustenhalkomista suuntaan jos toiseen.Kuten aloitin kirjoituksen, niin puhuin omasta mielipiteestäni. Itse pidän kymmenen matsin otosta jo kattavana näytteenä (vastasi Ilveksen kaudesta lähes 20%). Ilves oli noussut sarjassa ja tuo kahden pinnan keskiarvojakso sisälsi mm kaksi voittoa Tapparasta, yhden KooKoosta ja yhden Lukosta. Kaksi päävastustajaa ja sarjakärki. Ilves oli voittanut myös HPK:n juuri ennen tuota 10 pelin jaksoa, joten siinä missä mainitset Kerhon olleen huippuvireinen, niin tuota oli myös Ilves. Mikään ei mielestäni tukenut sitä, että Ilves olisi romahtanut tuossa kohtaa.
Fyysisesti huonosti treenattu Ilves oli ajoittain selkeästi tukossa ennen karanteenia. Pakollinen pieni lepotauko härkäviikkojen sijaan tuli erinomaiseen aikaan ennen kauden ratkaisupelejä. Varsinkin kun oltiin kauhottu hieman yläkanttiin juuri pisteitä ja saatu nostettua omaa pisteka kuilun pohjalta hieman ylöspäin. Ilveksen vuoren varma tuho olisi ollut härkäviikot juuri ennen säälejä.Nyt täytyy ymmärtää tauon ja karanteenin ero. Yksikään valmentaja ei karanteenin tapaisia olosuhteita (totaalistoppia) ottaisi joukkueelleen kauden ratkaisuhetkellä. Sen sijaan lyhyt - viikon - tauko, jossa harjoitellaan saattaisi olla tervetullut, mutta sekin aikaisempana ajanjaksona.
Tottakai joukkue tekee jotain myös oikein, ei kai jokainen osa-alue voi yhtäaikaa sakata satanolla? Mutta pitäisi jokaiselle asiantuntijalle ja "asiantuntijalle" olla päivänselvää miten suuresta sattumasta oli kyse että päästiin sääläreistä jatkoon, ihan jo tilastojenkin valossa.Ei se pelkästään ole älytöntä onnea, mikäli vastustaja tekee kahdessa pelissä vain neljä maalia.
Ei epäilystäkään etteikö siellä olisi jotain puhuttu sen sijaan ettei olisi puhuttu. Varsinkin jos ollaan 5/6 erää oltu lähes kokonaan mankelissa ja vielä olisi 1 erä jäljellä kääntää suunta. Se on jokaisen henkilökohtainen uskonasia oliko isompana suunnan kääntäjänä Myrrän koppipuheet vai muuttuiko pelin virtaus Ilvekselle suotuisammaksi KK:n kolmannen maalin jälkeen jo sitä ennen.Viittasin tekstissäni siihen, mitä Panu Mieho kertoi haastattelussaan. Hän nosti yhdeksi ratkaisuksi toisen erätauon kopin puheet.
Mitenkä niin? Väitän että Kiven potkujen merkitys joukkueen 19-20 menestykseen oli kiistaton.Myrrän merkitys kauden 2019-20 menestykseen oli kiistaton.
Tästä huonosti treenamisesta ja tukkoisuudesta ei ole muuta kuin pelkkää fanien mutuilua. Siihen miltä peli jäällä näyttää vaikuttaa moni muukin asia kuin huono kunto. Pelin hitaus ja kiekonhallinnan puute ei välttämättä johdu fyysisestä tukkoisuudesta tai huonosta harjoittelusta.Fyysisesti huonosti treenattu Ilves oli ajoittain selkeästi tukossa ennen karanteenia. Pakollinen pieni lepotauko härkäviikkojen sijaan tuli erinomaiseen aikaan ennen kauden ratkaisupelejä. Varsinkin kun oltiin kauhottu hieman yläkanttiin juuri pisteitä ja saatu nostettua omaa pisteka kuilun pohjalta hieman ylöspäin. Ilveksen vuoren varma tuho olisi ollut härkäviikot juuri ennen säälejä.
En usko, että Risto Dufva harrastaa selittelyä, ei yleensä eikä silloinkaan kun otti koronatauon esille syynä siihen, miksi Sport ei ollut parhaimmillaan pudotuspeleissä. Varsinkaan kun ei ollut emotionaalisesti kiihtynyt, vaan aivan tyynen analyyttinen ja lisäksi myönsi samalla vastustajan paremmuuden. Jääharjoittelitauon vaikutus ei tietenkään sinänsä sulje pois, etteikö pelitapakin sakkaisi....
Myös koronataukoon vetoaminen tuntuu selittelyltä. Pelaajat ovat kuitenkin treenanneet kukin tykönään.
Ilveksen peliesitykset johtuvat ihan pelitavasta ja sen toteuttamisesta. Pystysuunnan kiekko ei toimi eikä Meidän peli ole hallussa. Lopputuloksena epätietoisuutta, hidastelua, huonoja ajoituksia, pelinlukuvirheitä, huonosti organisoitua karvausta, kehnoa pelin rakennetta...
Tuskin tapolakaan, siis ainakaan vastustajan puolelta jos muistaa mitä viimeisen paikallispelin jälkeen sano. Brooks ny on jonkinmoinen forkkien oraakkeli, joka tuntuu Sihvosen kanssa tietävän kaikki ammattilaisia paremmin.En usko, että Risto Dufva harrastaa selittelyä, ei yleensä eikä silloinkaan kun otti koronatauon esille syynä siihen, miksi Sport ei ollut parhaimmillaan pudotuspeleissä. Varsinkaan kun ei ollut emotionaalisesti kiihtynyt, vaan aivan tyynen analyyttinen ja lisäksi myönsi samalla vastustajan paremmuuden. Jääharjoittelitauon vaikutus ei tietenkään sinänsä sulje pois, etteikö pelitapakin sakkaisi.
Tuskin tapolakaan, siis ainakaan vastustajan puolelta jos muistaa mitä viimeisen paikallispelin jälkeen sano. Brooks ny on jonkinmoinen forkkien oraakkeli, joka tuntuu Sihvosen kanssa tietävän kaikki ammattilaisia paremmin.
Totta kai. Etenkin, kun yleisen elämänkokemuksen perusteella on psykologisesti aivan yhtä houkuttelevaa selitellä tekosyillä omaa tappiotaan kuin selittää niillä vastustajan heikkoa peliä.Kun Tappara seuraavan kerran häviää paikallispelin ja etsii syitä tappiolle, me kaikki varmasti muistamme tämän suuren totuuden, jonka palstaveljen suusta kuulimme, että Tapolan Jussi ei keksi tekosyitä, ei selittele eikä turvaudu hokijargoniin vaan kertoo niin kuin asia on.
...
Omasta mielestäni kumpikaan, sen paremmin Kivi kuin Myrräkään, ei ole kummoinen valmentaja.
Ilveksellähän oli hyvin nimivahva miehistö joka oli pelannut harjoituskauden kohtalaisen hyvin. Voittanut mm. Tampere cupin ensimmäistä kertaa historiassa. Tarkoitatko että joukkue ei olisi suostunut pelaamaan muille kuin Myrrälle? Oikein muuta järkeenkäypää selitystä en keksi miten juuri Myrrän tekemisillä olisi ollut ehdottoman suuri vaikutus nimivahvalle miehistölle, joka lähinnä pelasi omalla tasollaan loppu kauden. Varsinkin kun peli oli heti Kiven potkujen jälkeen ensimmäisestä ottelusta lähtien melko samannäköistä koko loppukauden. Näin kummalliselta kuulostava väittämä vaatisi jotain perusteluakin.
Ilveksen vuoren varma tuho olisi ollut härkäviikot juuri ennen säälejä.
Ilveksen vuoren varma tuho olisi ollut härkäviikot juuri ennen säälejä.
Tottakai joukkue tekee jotain myös oikein, ei kai jokainen osa-alue voi yhtäaikaa sakata satanolla? Mutta pitäisi jokaiselle asiantuntijalle ja "asiantuntijalle" olla päivänselvää miten suuresta sattumasta oli kyse että päästiin sääläreistä jatkoon, ihan jo tilastojenkin valossa.
Fakta on kuitenki se, että Myrrällä on nyt kahdelta kaudelta ihan ok näytöt. Viimekaudella neljänsiä ja nyt vähintään TOP8. Ei se ole niin huonosti kuin moni täällä asiat näkee. Pelillisellä tekemisellä ei ole mitää asiaa, jos tulos on hyvä.
Pelaajabudjetin mukaisia tuloksia. Koitetaan mennä iloisella mielellä eteenpäin.