ADX_03
Luottopelaaja
- Viestejä
- 6 670
Tuli tästä viestistä mieleen mitä Karri Kivi ja Ari Vallin puhuivat Pelicans - HIFK pelin toisella erätauolla tai pelin jälkeen studiossa.
HIFK kuulemma sortui "liian hätäisiin ratkaisuihin" hyökkäysalueella heidän mielestä, että olis pitänyt vaan jaksaa jauhaa pitempiä hyökkäyksiä ja hakea sitä parempaa maalipaikkaa. Tais Kivi sanoa jotenkin näin, että "HIFK ampui alibi laukauksia, että näyttää hyvältä tilastoissa"
Eli HIFK sai studiosta kritiikkiä siitä, että ampuivat liikaa liian huonoilta paikoilta kun olisi pitänyt tehdä tätä mitä esimerkiksi just Ilves tekee eli jaksetaan jauhaa siellä hyökkäys päädyssä niin kyllä sieltä aukeaa niitä parempia teko paikkoja.
Sitähän se myös teettää, että jos on laukauksia joku 70 pelissä, niin kyllä niistä valtaosa on ihan paskoista paikoista. Toki laukaus on aina mahdollisuus, mutta sitten joukkue joka siivoaa hyvin maalinedustaa selviää näistä toivotaantoivotaan-vedoista ihan ilman hikeä. Lukko myöskin ollut tästä hyvä esimerkki viime peleissä. Itse kyllä otan mieluummin tämän tilanteen, että lauotaan vähän vähemmän, mutta priimapaikoilta. Näkyy ainakin sarjataulukossa tällä hetkellä.