Se on hyvä, että foorumi ymmärtää tätä peliä paremmin kun Antti Pennanen, Jukka Jalonen ja Tommi Niemelä.Joo kyllä Latvala on nyt nähty. Hänestä ei kehity sitä mitä odotettiin. Ei ainakaan Ilveksessä. Jopa jatko oli virhe, mutta mistä näistä aina voi tietää..
Se on hyvä, että foorumi ymmärtää tätä peliä paremmin kun Antti Pennanen, Jukka Jalonen ja Tommi Niemelä.
Tuskin 25-vuotiaan Latvalan taso nyt viime kaudesta on romahtanut, jolloin asiantuntijat kehuivat kovasti ja pelasi tosiaan maajoukkueessakin useamman pelin. Jotain järkeä nyt näihin juttuihin, vaikka alkukaudesta ei ole onnistunut...Joo kyllä Latvala on nyt nähty. Hänestä ei kehity sitä mitä odotettiin. Ei ainakaan Ilveksessä. Jopa jatko oli virhe, mutta mistä näistä aina voi tietää..
On ollut huonoja pelejä tällä kaudella kyllä.Onpa taas hauskaa... kyllä Otto on ihan tuhnu ollut väität mitä tahansa. Eikä nyt kyllä saa edes kutsua eht:lle..
Tuskin 25-vuotiaan Latvalan taso nyt viime kaudesta on romahtanut, jolloin asiantuntijat kehuivat kovasti ja pelasi tosiaan maajoukkueessakin useamman pelin. Jotain järkeä nyt näihin juttuihin, vaikka alkukaudesta ei ole onnistunut...
Sopimus on kevääseen -26 niin ei ole kauhean ajankohtainen että jatkaako vaiko ei. Pelattaisi nyt tämä kausi, koottaisi ensi kauden pakisto ja sitten ehkä voidaan alkaa pohtia pelaako Latvala Ilveksessä 26-27.No kyllä tuossa mun viestissä oli järkeä. En usko, että enään saa jatkoa Otto. Mutta myönnän virheeni jos Ipa tarjoaa jatkoa ja uskoo vielä kehitykseen.
Kiekollisesti ei niin taitavat kärsivät kun viisikkopeli ei ole balanssissa. Tällä hetkellä tästä kärsivät mm. Parikka ja Latvala. Heille ei sovi ajattelu kiekon kanssa. Varmasti molemmat parantavat kun joukkue pääsee täysin Hölön kanssa samalle sivulle.On ollut huonoja pelejä tällä kaudella kyllä.
Listaatko mulle Ilveksen pelaajat kenellä ei ole ollut?
Ymmärrän kritiikin, mutta Latvalasta on tullut foorumin silmätikku ja sen nyt näkee sokeakin.
Varmasti näin.Kiekollisesti ei niin taitavat kärsivät kun viisikkopeli ei ole balanssissa. Tällä hetkellä tästä kärsivät mm. Parikka ja Latvala. Heille ei sovi ajattelu kiekon kanssa. Varmasti molemmat parantavat kun joukkue pääsee täysin Hölön kanssa samalle sivulle.
Melkoseks silmätikuks on täälä joutunut. Ihan hyvin vetää ja on kyl aika ronski otteinen oman maalin edes näitä
Tänään oli väkevä. Toivottavasti jatkuu tästä koska viime pelit eivät ole olleet kovin hyviä häneltä.Tänään jo ihan isäntä ku tulee fyysinen peli ni pisti äijää pinoon.. missäs haukkujat?
On kyllä aivan täysi mysteeri, että mitenkäs näin.Maagisesti Latvala on parempi kun paikalle saapuu Utunen ja Pelli ja miehen kiekollinen vastuu vähene. Kas kummaa?
Oli kyllä suorastaan eroottinen tilanne K-Espoo pelin ensimmäisessä erässä kun K-Espoo otti tolppaträpin kahdella pelaajalla, eli samanlainen tilanne jolla Gazdalta riistettiin kiekko ensimmäisessä vaihdossa, mutta kun kiekossa olikin Pelli niin Arttu laittoikin rystylätyn kärkikarvaajan ohi ja kaksi pelaajaa aivan ulkona tilanteesta.On kyllä aivan täysi mysteeri, että mitenkäs näin.
Ja se, että Ilves pystyy taas omalla alueella kiekottelemaan suhteellisen vaivattomasti kun Pelli ja Utunen on takas kokoonpanossa.
Vielä Johansson peleille niin pakiston ongelmat poistuu kokonaan.
Samaa mieltä monesta asiasta.Latvalaan kohdistuvalle negatiiviselle kritiikille naurahdan ylimielisesti. Otto on meille erinomainen puolustava puolustaja, siitähän nyt ei ole epäilystäkään. Mitäs tehdään kun keväällä joku vastustaja laittaa koko ajan Löökeä istumaan? Tämän hetken rosterissa ei ole kovin monta kaveria, jotka kykenevät maalinedusrähinöissä vastaamaan sekä keppiin, hanskaan, kroppaan, nyrkkiin ja vittuiluun yhtä kattavasti kun Latvala. Vielä kun saisi hyökkäyksen kolmos-nelosketjuun yhden samanlaisen pelaajan. Erittäin pidetty joukkueen jätkä, ehdottomasti sellainen paljon puhuttu liimapelaaja. Joka joukkueessa monen roolin pelaajia, ja ainakin moni tämän hetken huippukoutsi pitää Latvalaa oikein hyvänä puolustavana puolustajana. Jos joku foorumisti tietää paremmin niin en pidä sitä mielipidettä minään. Ikäluokkansa parhaita suomalaisia jääkiekkopuolustajia, U20-MM-kultaa siitä todisteena. Eikä siihen jäänyt, vaan pelasi viime kaudella Suomen miesten maajoukkueessakin ja pääsi sinne ihan omilla vahvuuksillaan. Hienoa, että on sopimus kevääseen 26 saakka.