Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kyllä se sopimus sinne tapparaan on tehty, konna varmaan ajatteli että toimittajat unohtaa sen jollei ite pääse ensimmäisenä asiaa mainostaanMitäs jos...
...Tuleekin Ilvekseen viel...
...vähä vedätelty toimittajaa...
Täytyihän Ilveksen saada oma case Karalahti.Koskelalla ja Pendolla ei tainnut juuri olla vaihtoehtoja kuin että antaa vaan miehen pelata, koska Konna pelasi sen verta hyvin, ja senttereitä ei ollut muita tarjolla. Toki tässä voi sitten miettiä, että olisiko Tillu voinut katsella niitä pelimiehiä taas hieman aikasemmin, eikä vaan antaa muiden tankata.
Ei nykypäivänä ole tullut vastaan ilveksen lisäksi työnantajaa joka suvaitsee tissuttelun.Tämä menneiden jauhanta ei pysähdy koskaan ja ipa1970 toki jaksaa jauhaa Koskelasta ja Pennasesta, vaikka maailmanloppu olisi päällä.
Ei nykypäivänä ole tullut vastaan ilveksen lisäksi työnantajaa joka suvaitsee tissuttelun.
Varsinkin kun puhutaan huippu-urheilusta, ammatista joka on joukkuelaji.
Mitäs teet jos meillä on outo käsite tuo nollatoleranssi?
Muutoin kyllä tillu purkaa soppareita herkästi.
Ei semmoista ole olemassakaan missään joukkueessa, kuin nollatoleranssi. Kyllä Tapparankin väkeä näkyi pitkin viime kautta kylillä, mutta siellä kuri piti, että kauden tärkeisiin kohtiin ei lähdetty viihteelle. Ilveksessä ei oikein pitänyt, kun Kontiola ”A”-rinnassa näytti vähän heikompaa esimerkkiä.
Ei nykypäivänä ole tullut vastaan ilveksen lisäksi työnantajaa joka suvaitsee tissuttelun.
Pelaajayhdistyksessä tuskin oltaisiin mielissään jos seurat alkaisivat puuttua pelaajien vapaa-ajan viettoon. Ei viime kaudella sentään kukaan kännissä kentälle ilmestynyt. Konna ja Tikka dokasivat minkä dokasivat. Viltittäminen oikeastaan ainoa keino, jota seura voi käyttää.Ei nykypäivänä ole tullut vastaan ilveksen lisäksi työnantajaa joka suvaitsee tissuttelun.
Juu ja työnantaja ohjailee alkoholiongelmaisia hoitoon, jos siis tilanne on semmonen. Vapaa-aikahan on tosiaan jokaisen omaa aikaa, ettei täs missään kontrolli yhteiskunnassa olla.Pelaajayhdistyksessä tuskin oltaisiin mielissään jos seurat alkaisivat puuttua pelaajien vapaa-ajan viettoon. Ei viime kaudella sentään kukaan kännissä kentälle ilmestynyt. Konna ja Tikka dokasivat minkä dokasivat. Viltittäminen oikeastaan ainoa keino, jota seura voi käyttää.
Pelaajayhdistyksessä tuskin oltaisiin mielissään jos seurat alkaisivat puuttua pelaajien vapaa-ajan viettoon. Ei viime kaudella sentään kukaan kännissä kentälle ilmestynyt. Konna ja Tikka dokasivat minkä dokasivat. Viltittäminen oikeastaan ainoa keino, jota seura voi käyttää.
Hyvä kommentti mielestäni @Robert ja Nollakulma :ta.Onko käsite vapaa-aika tuttu työsuhteessa? Täytyy varmaan tulevana perjantaina kahvitunnilla ilmoittaa, että minä en suvaitse tissuttelua ja meillä on tästä lähin nollatoleranssi, joten koko porukka viikonloppu kuivin suin. Tässä vaiheessa väki alkaisi todennäköisesti etsimään katosta piilokameroita. Ja kyllä työnantajalla on velvollisuus puuttua työntekijän epäiltyyn liialliseen alkoholin käyttöön ja ohjata työterveyteen, mutta tällaisessa tilanteessa sen pitäisi näkyä jo selkeästi siellä työpaikalla. Silti sanomattakin selvää, ettei tuo ole mikään irtisanomisperuste.
Toisin sanoen ei Ilves varmasti mitään suvainnut, mutta työnantajana sillä on hyvin rajalliset mahdollisuudet puuttua pelaajien vapaa-aikaan, vaikka se koskisi sitä alkoholin käyttöä.
Konnan ja Tikan (mahdollisesti vielä muidenkin) viltittäminen kesken playoff-sarjoja olisi ollut kestämätön ratkaisu. Samaa mieltä kanssasi tuosta, että seuran kädet tuossa vaiheessa olivat sidotut. Ei siinä muuta voitu kuin tuoda Jaffaa vaihtopenkille.Jep, ja se on aika kova keino joukkueen kannalta. Kärkiroolien "kalliit" pelaajat istuisivat viltissä, kun ratkaisuotteluita pelataan. Sellainen vaikuttaisi joukkueen peliesityksiin suoraan ja välillisesti ja loisi myös melkoista ulkopuolista kohinaa. Ei niinkään voisi menestyä mitenkään, eikä sellaista vain oikein voi tehdä. Tuohon on todella vaikea puuttua, etenkin jos sitä tekee useampi kuin yksi pelaaja. Puhutaan kuitenkin aikuisista ihmisistä vapaa-ajallaan. Kyllä siinä on seuralla kädet melko tiukasti sidottu juuri sen käynnissä olevan kauden osalta.
Oman kokemukseni mukaan sellaisissa tapauksissa, missä työnantaja puuttuu työntekijän päihteiden käyttöön esimerkiksi siten, että työntekijä ohjataan hoitoon, niin hyvään lopputulokseen päädytään korkeintaan yhden kerran viidestä.
Hyvä pointti!En tiedä, mutta voisin arvata, että jääkiekkoympäristössä kaikki tällainen on erityisen vaikeaa toteuttaa kesken hektisen kauden. Lähinnä kai tällaiset asiat voisivat nousta esille kauden jälkeen, jos sopimus jatkuisi, tai vaikka jatkosopimusneuvottelun yhteydessä(?)
Juu kannattaako edes miettiä mihin kuntoon Ilvesfanit tommosen tempun jälkeen menis,Jep, ja se on aika kova keino joukkueen kannalta. Kärkiroolien "kalliit" pelaajat istuisivat viltissä, kun ratkaisuotteluita pelataan. Sellainen vaikuttaisi joukkueen peliesityksiin suoraan ja välillisesti ja loisi myös melkoista ulkopuolista kohinaa.
No itse kyllä ensinäkin toivon että pysyy kaidalla tiellä. Persoona hän tulee olemaan ja valitettavasti se on katoavaa perinnettä. On hienoa kun näitä vielä on. Mihin taas en usko, on Konnan istuvuus Tapparan pelitapaan. Vaikka saisi kaksi polkukonetta rinnalle, ei hän sentterinä voi pärjätä jos vertaa kevään antiin. Nyt vielä huonommin reenannut.Tulisi jo kevät. Odotan nimittäin innolla sitä narratiivia, että Konnan dokailu Tapparassa onkin ihan ok, ja Grönborg on visionääri. Viihdyttävään ja yleisöä vetävään vauhtilätkään nimittäin kuuluu old school -tyyliin pieni pelaajienkin viihteellä olo, sekä suuret persoonat, kuten Konna. Perkeleen Tillu ja Pendo, kun eivät tätäkään taas ymmärrä...