• Moro! Perinteinen Ilvesfoorumin kevätveikkaus järjestetään nyt jo kymmenettä kertaa. Suuren suosion saavuttanut veikkaus järjestetään omassa osiossaan täällä. Kaikki joukolla mukaan, ja veikkausonnea!

Scouttaus-, fantasiointi- ja MuTuilu-ketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja minzu85
  • Alkaa Alkaa
Sä et nyt vieläkään ymmärrä pointtia. Joku antaa tasoitusta jollain osa-alueella meille, me jollain toisille jne. Ei kaava mene niin, että juuri me ollaan se, joka antaa tasoitusta, jos meiltä löytyy jokin osa, jossa ei olla kaikkien kilpailijoiden tasalla.

Mäntykivi on kriittisin, eikä sitä tilannetta saada paikattua. Jollain toisella joukkueella se kriittisin on maalivahti jne.

On ihan totta, että Mäntykiven loukkaantuminen olisi karmeaa ja optimitilanteessa meillä olisi toinenkin tehoihin pystyvä sentteri, muttei sekään tilanne poistaisi sitä, että edelleen Mäntykivi olisi se kriittisin. Ja näin se on myös siitä syystä, että meillä taas pakistossa ja maalivahdeissa tilanne on huippu.
Tietenkin ja näin ollu edellisilläkin kausilla. Viime kautta parempi valmentaja, onko joukkue?
 
Eetun höpönlöpöluuriin tuli viestiä suoraan Suomen pääkaupungista Helsingin kirjeenvaihtajalta, että Ilveksellä jotain vispilän kauppaa siihen suuntaa. (Tiedä sitten onko nuorisoa, tätä tai ensi kautta vai mikä on homman nimi). Sanan käänteet antoivat ymmärtää kaiken lisäksi kyseen olevan Jokereista :oops:?
 
Filppula on täsmälleen ainoa joka Jokereista vahvistaisi Ilvestä tällä tai ensi kaudella ja tuskin se nyt on mihinkään lähdössä.

Jotain junnuprojekteja voi tulla tietysti ensi kaudeksi.
 
Eetun höpönlöpöluuriin tuli viestiä suoraan Suomen pääkaupungista Helsingin kirjeenvaihtajalta, että Ilveksellä jotain vispilän kauppaa siihen suuntaa. (Tiedä sitten onko nuorisoa, tätä tai ensi kautta vai mikä on homman nimi). Sanan käänteet antoivat ymmärtää kaiken lisäksi kyseen olevan Jokereista :oops:?

Laittaako nää lähteet sulle näitä juttuja kryptisinä arvoituksina?

Tuolla pohjalla uteliaan perusluonteen tekisi todella paljon mieli nähdä/kuulla alkuperäinen sanoma :D
 
Ei suoranaisesti liity Tuomolaan mutta olisi kiva tietää mikä on Ilveksen strategia ja suunnitelma jos hankkivat tuollaisia Mestis/Liiga -rajalla olevia projekteja, jotka eivät ehkä ihan täyttä sesonkia Ilveksen rosterissa pelaa (ellei lyö täysin läpi), mutta kuitenkin ikää sen verran että junnut on poissuljettu.

Onko laina toiseen liigaseuraan, Mestikseen vai mikä ajatus olisi.
 
Voisiko joku kertoa, kun en ymmärrä, miten Tapparan mestaruusjoukkueeseen 2016 riitti YKKÖSsentteriksi 33 pisteen Jani Lajunen ja meille ei riitä samassa pistetahdissa sairastauon jälkeen oleva olympiavoittaja, vahva vääntäjä ja puolustussuuntaan hyvä Nättinen KAKKOSsentteriksi?
 
Jätetään se ulkkijuttu, mutta palaan toiseen näkökohtaani: Hölö ja useat pelaajat ovat useissa yhteyksissä (Hölö viimeksi Jyppelin jälkeen) korostaneet sitä, miten hyvä joukkuehenki Ilveksessä on. Motivaatiotaso ja taistelutahto on kaikilla korkealla. Tämä näkyy myös peluuttamisessa. Hölö on sitkeästi peluutanut heitäkin, jotka täällä on moneen kertaan heitetty bussin alle. Ja minusta tulosta on nähty, parhaimpina esimerkkeinä Meskanen, Ratinen ja Pavlatkin. Olen vähän optimisti, niin samaa kehityskulkua näen nyt Könösessä ja Väisäsessä. Valmennushan tietää nämä asiat paljon paremmin kuin me, se pitää muistaa.

Jos nyt hyvähenkistä ryhmää ryhdytään hajoittamaan laittamalla kaudella ainakin jonkin verran pelanneita pelaajia muualle ja ottamalla muualta tilalle arpoja, niin varmuudella siitä kärsii joukkuehenki ja motivaatio. Erityisesti tietenkin, jos ulos joutuisi kauden aikana runsaasti pelanneita pelaajia. Muistetaan nyt, miten kävi Nikun kanssa. Suuret odotukset ja ihan yhtä suuri pettymys. Vaikutus joukkuehenkeen oli varmasti negatiivinen.

Siksi olisin epäilemättä erittäin varovainen viime hetkien muutoksiin joukkueessa. Toki luottoni Hölöön ja kumppaneihin on niin suurta, että jos he näkevät jonkun vaihdon tarpeelliseksi ja hyödylliseksi niin silloin sen hyväksyn

Olet oikeassa. Kyllä henkisen puolen jutuilla on paljon merkitystä. Tämän merkitystä yksilöiden suoritustason paranemiseen on tutkittu mm. sotilaiden osalta.

Katsokaapa eilisen Könösen maalin jälkeisiä hetkiä, kuinka riemuissaan erityisesti Pelli on joukkuekaverin maalista. Henki on hyvä ja keskinäinen luottamus kovalla tasolla. Jos joku pidetty pelaaja laitettaisiin nyt ulos, voisi negatiivinen vaikutus olla yllättävänkin suuri.
 
Takaisin
Ylös