Rauno Repomies
Tähtipelaaja
- Viestejä
- 15 993
Jokke Myrrä koutsina. Ilvesläiset vetää jauhomakkaraa Pellervon hiekkakentällä.
Jokke Myrrä koutsina. Ilvesläiset vetää jauhomakkaraa Pellervon hiekkakentällä.
Jokke Myrrä koutsina. Ilvesläiset vetää jauhomakkaraa Pellervon hiekkakentällä.
Vaikea sanoa Manse PP,n kannattavuutta ja rahatilannetta, mutta kyllä tämä Ilves 365 jonkinmoista huolta siellä leirissä aiheuttaa. Nyt jo voi sanoa että kesät-talvet keltavihreä Tampere on erinomaisesti onnistunut kaikkiaan.Ja mitä tuo pesäpallo tuottaisi.... Ei sitten yhtään mitään
Tamun vanhemmat on Ilves ja TPVTamu ja tappara, teidän vanhemmat on sisaruksia!
TaMansePParaVoihan ne vaihtaa toisinpäinkin. Meinaan, kun tuo Manse-termi kuitenkin niin lähellä sydäntä siellä, niin ehkä tuleekin pesäpalloa pelaava Manse PP ja jääkiekkoon Mansera.
Juu, ja samalla Tapparan kannattajat alkavat laskemaan myös Tamun suomenmestaruudet omien jääkiekkomestaruuksien joukkkoonsa.
Kiekkopuolesta Mappara ja jokojokosta lajia kunnioittaen Peppara.Voihan ne vaihtaa toisinpäinkin. Meinaan, kun tuo Manse-termi kuitenkin niin lähellä sydäntä siellä, niin ehkä tuleekin pesäpalloa pelaava Manse PP ja jääkiekkoon Mansera.
Tämä kun lienee paras ketju keskustella mestaruuksien laskemisen korkeakoulumatematiikasta, niin montako mestaruutta TamUlla on?
Tampere United voitti kolme, mutta tulisiko myös Ilveksen (1983) ja TPV:n (1994) mestaruudet laskea mukaan, kun TamUhan jatkoi kyseisten seurojen edustusjalkapalloa suunnilleen samaan tapaan kuin Tappara TBK:n kiekkoa. Ollaanko nyt tilanteessa jossa Ilves ja TPV eivät ole voittaneet Suomen mestaruutta![]()
No voi paska.TPV vetäytyi fuusiosta viime hetkellä, eli TamU jatkoi vain Ilveksen edustusjalkapalloa. TPV jatkoi omalla edustusjoukkueella. Ilves oli kuitenkin aiemmin samaan tapaan jatkanut Ilves-Kissojen edustusjalkapalloa, eli TamUlle kuuluu TBK-logiikalla Ilveksen mestaruus (1983) ja Ilves-Kissojen mestaruus (1950)
Tampa -projekti taisi olla aika paljon isompi farssi miltä aiemmin vaikutti.
Mikäs ihme se tälläinen oli?
Viime talvena aloimme kuitenkin kartoittaa tilannetta tulevaisuutta ajatellen, ja miettiä keinoja miten turvataan Tampalle tarvittavat kasvuresurssit. Mietinnön lopputuloksena todettiin, että olisi aika etsiä alalta järkevä koti tulevaisuutta ajatellen.![]()
Kiinteistöhuolto ja siivouspalvelut Tampere
Kiinteistöhuolto, huoltoyhtiö ja siivouspalvelut Tampere-Lempäälä alueella. Ota yhteyttä tai pyydä tarjous kiinteistöpalveluista!tampa.fi
Missä tämä katkeruus nyt näkyi? Helppo sana heittää mihin tahansa, eikä sitten yleensä kestä tarkempaa tarkastelua. Jos tuo kaikki vitsailu näyttäytyi katkeruutena, niin kannattaa vähän venyttää pipoa.Miksi täällä ollaan niin katkeria? Sehän on suomalaisen jääkiekon etu, mitä paremmin molemmilla tamperelaisilla menee. Kilpailu Tampereella on aidosti kovaa, Helsingissä mittailtiin lihaksia, mutta niitä ei ollut. Jääkiekon kehto Suomessa ansaitsee kaksi hyvinvoivaa jääkiekkoseuraa, jotka täällä nyt on. Kasvua vaan molemmille!
Totta, omaan nenään vaan haiskahti turhalta katkeruudelta. Voihan se olla, että kaikki heitelty pilke silmäkulmassa. Heijastaako se silti todellisia tuntoja?Missä tämä katkeruus nyt näkyi? Helppo sana heittää mihin tahansa, eikä sitten yleensä kestä tarkempaa tarkastelua. Jos tuo kaikki vitsailu näyttäytyi katkeruutena, niin kannattaa vähän venyttää pipoa.