Nuo mainitsemat pelaajat ovat kärjistyksiä.
Ennen pennasen aikaa oltiin nopeita kääntämään peliä ja pyrittiin tähän paljon riistojen ja ns tällä ylöspäin puolustamisella.
Oltiin varmasti yksi luistelevinmista/liikkuvimmista joukkueista.
Nopeita kääntämään peliä ja suoraan kohti maalia kyllä. Toki myös Myrrän aikana Ilveksen peli muuttui/kehittyi, ja pelitallisia asioita myös muutettiin. Ei Myrrä juurikaan ottanut ylhäältä kiinni, vaan vastaiskut haettiin vahvan ulosboxauksen kautta energioita säästellen. Parhaat esimerkit tästä Tappara-matsit, missä vastustaja dominoi, mutta Ilves teki maalit.
Ennen pennasen aikaa meidän edeltävillä kausilla oli haapala, iksa, lancaster, päkkilä, räty, sebok, czuczman, oden, baptiste, hatakka, roby, are, maccelli, saarela, väyrynen jnejne
Tuo Czuczman on vähän outo heitto tuohon porukkaan? Enivei tuossakin porukassa on hyvin erilaisia pelaajia keskenään ja joitain tyypejä, mitä löytyy myöskin nykyisestä. Ehkä se mikä tämän kauden joukkueessa mätti, niin siinä ei ollut Area eikä Maccellia.
Tuo toki olisi ollut mahdotonta, mutta näiden kahden "köyhät versiot" olisivat todennäköisesti vieneet Ilveksen finaaleihin ja mestaruuteen.
Iso ero nykyjoukkueen profiiliin.
Toki oltavakin kun pelitapa/peli identiteetti aivan erilainen.
Jokatapauksessa itse näen erittäin paljon samankaltaista peli identiteettiä ja sapluunaa kalpassa kuin meillä ennen pennasen aikakautta.
On sitten eri asia mihin suuntaan kannattaa tulevaisuutta viedä.
Kullakin mielipiteensä.
Eroa kyllä, mutta kummassakin suhteessa on vähän vaikea kysyä mihin joukkueeseen ja aikaan verrataan?
Itse en näe, että Ilves olisi ollut missään vaiheessa Kalpa hyökkäyksen osalta (valitettavasti). Toki se mihin Ilves on selkeästi panostanut enemmän on puolustus ja materiaalin laajuus.
Kauden alla sanoin Ilveksen materiaalia tylsäksi (katsojan kannalta). Se mitä nyt tarvitaan lähtijoiden tilalle on kiekollinen luisteluvoima. Millään nopeudella ei tee mitään, ellei kiekko pysy mukana.
Mitä taas tulee ketjun aiheeseen, niin kieltämättä Koskelan trendi on mennyt alaspäin, vaikka tulos oli kokonaisuutta katsoen hänen parhaansa (tuloksellisesti).
Ennen kautta hankittuja huteja tuli liikaa, mitä onneksi saatiin korjattua kauden keskellä. Nuo vain ovat vähän sellaisia, että vaati myös vähän enemmän sitä "tuuria" koska pelaajan pitää käytännössä flopata muualla päätyäkseen Ilvekseen. Toisin sanoen kyseessä ei tällöin ole niinkään hyvä scouttaus.