Suomi - Najman - Lööke
Stransky - XXX - XXX
Mäntykivi - Nättinen - Väisänen
Könönen - Borg - Björkqvist
Tässä mennään tällä hetkellä
Nättinen Najman ja Borg neloseen mun mielestä yksi on joukosta poissa…Kyllä senttereillä pärjätään, vaikkakin Mäntykivestä saadaan paras irti laidassa. Bau näyttää valitettavasti olevan vielä(kin) raakile.
Toi Are vitsi alkaa käymään vähän vanhaksi, toivottavasti ei tällä kaudella edes aloiteta.Baulle minuutteja nelosessa ja vajaan puolen vuoden päästä katsotaan mihin Ruotsalainen sijoitellaan kokoonpanossa. Ei tässä sen enempää tarvi hikoilla hyökkäyksen osalta.
Oon samaa mieltä, että yksi tuloskentän sena puuttuu. Toki ketjunumeroita ei aina kannata katsella, mutta jos yksikin loukki tulee, niin ei ole käytännössä oikein ketään tilalle ja harjoitusotteluiden perustella Bau ei ole vielä Liigatason sentteri.Väittäisin että meiltä puuttuu tuo toinen kärkisentteri.
Muutoinkin kapealla mennään jos tämä on sentteristö.
Jos mielitään välieriin niin tuo kalusto vaatii ihmeen.
Meiltä ei puutu tulosketjun sentteriä, eikä toisaalta tulosketjun laituria tasan sillä hetkellä, kun Mäntykivi rupeaa pelaamaan.Oon samaa mieltä, että yksi tuloskentän sena puuttuu. Toki ketjunumeroita ei aina kannata katsella, mutta jos yksikin loukki tulee, niin ei ole käytännössä oikein ketään tilalle ja harjoitusotteluiden perustella Bau ei ole vielä Liigatason sentteri.
Ja joo rahaa pankkiinhan se on, että nuori poika saa pelejä alle, mutta se ei saa tulla menestyksen hinnalla, mikäli on vakavissaan kärkitaistoon haluava joukkue.
Jos joku senttereistä loukkaantuu, niin ei siellä ole oikein rotaatiota, mikäli Männyn paikaksi on toi laita katsottu.Meiltä ei puutu tulosketjun sentteriä, eikä toisaalta tulosketjun laituria tasan sillä hetkellä, kun Mäntykivi rupeaa pelaamaan.
Ollut niin perkeleen laiska tähän mennessä. Hiihtelee tilanteisiin kananmunat kainaloissa, jokainen ratkaisu kestää liian pitkään eikä vahingossakaan haasta jalalla vastustajan pakkia. Ota tuosta nyt sitten selvää, että mihin istuu parhaiten kunhan merkitsevät pelit alkavat.
Mäntykivestä ei saa mitään tolkkua näissä peleissä. Hänet pystyy kyllä laittamaan sentteriksi, jos tarvis on. Harvalla on heittää 48 pinnan sentteri rotaatiosta keskelle, jos muilla ei lähde. Nämä on edelleen treenipelejä.Jos joku senttereistä loukkaantuu, niin ei siellä ole oikein rotaatiota, mikäli Männyn paikaksi on toi laita katsottu.
Nättinen on loistava 3 sentteri ja tarvittaessa 1-2 kentälle stuntti. Borg sopisi neloseen ja Najman 1-2 kenttään.
Bau ei vielä ainakaan harjoituspeleissä oikein ole vakuuttanut.
Vaikea on uskoa, että enää löytyy parempaa sentteriä kärkiketjuihin kuin Mäntykivi.Tilanne sentteristön kohdalla on suhteellisen yksinkertainen. Jos Mänty pelaa laitaa niin ei riitä keskikaista. Borg on neloskoriin jo kova pelaaja ja Bau on hyvä tuuraja, mutta pysty pelaamaan tarvittaessa pidempääkin pätkää nelosessa. Kumpaakaan en mieluusti laittaisi kolmoseen (Bauta en ainakaan) enkä Nättistä kärkikenttiin. Kovin pitkänäköisesti en näkisi, että Bau ja Borg liidaa puolia meidän hyökkäyskentistä.
Joko mennään
Najman
Mänty
Nättinen
Borg
(Bau)
Tai
Najman
X
Nättinen
Borg
(Bau)
Baun pelipaikan puolesta voi argumentoida, että aloittanut ihan hyvin. Mutta, onko silläkään paljon painoarvoa jos aloitusmäärät pelissä on jotain 4-6.Vaikea on uskoa, että enää löytyy parempaa sentteriä kärkiketjuihin kuin Mäntykivi.
Näillä näytöillä: Najman-Mäntykivi-Nättinen-Borg.
Ei ollut Mesellä maalien kanssa mitään tekemistä. Todella heikko esitys. Ylivoimilla kiekon hukkaukset helpoissa tilanteissa pisti pahiten silmän.Meskanen saa kovasti paskaa niskaan mutta jos surkeuttaan tekee pisteitä tätä tahtia niin hyvä.
Liekö jopa meidän reenipelien piste ykkönen?
Sanottava myös että mihin rooliin borg onkaan hankittu, niin mesen vahvuudet ei tämän rinnalla parhaimmillaan ole.
Mese on maalintekijä.
Liigan top3 sentterit pyörittelee miten tahansa. Se täytyy muistaa kuitenkin.Tilanne sentteristön kohdalla on suhteellisen yksinkertainen. Jos Mänty pelaa laitaa niin ei riitä keskikaista. Borg on neloskoriin jo kova pelaaja ja Bau on hyvä tuuraja, mutta pysty pelaamaan tarvittaessa pidempääkin pätkää nelosessa. Kumpaakaan en mieluusti laittaisi kolmoseen (Bauta en ainakaan) enkä Nättistä kärkikenttiin. Kovin pitkänäköisesti en näkisi, että Bau ja Borg liidaa puolia meidän hyökkäyskentistä.
Joko mennään
Najman
Mänty
Nättinen
Borg
(Bau)
Tai
Najman
X
Nättinen
Borg
(Bau)
Meidän kokoonpano on kyllä aika ohut tällä hetkellä, että ei leveyskään helposti aja Bauta pois kokoonpanosta vaikka olisikin pelin taso matala. Voihan se olla, että Niemelä haluaa ajaa sisään tuota Najman-Nättinen-Borg-Bau ja Mänty nousee vaan tarvittaessa keskellle.
Mäntykivestä ei saa mitään tolkkua näissä peleissä. Hänet pystyy kyllä laittamaan sentteriksi, jos tarvis on. Harvalla on heittää 48 pinnan sentteri rotaatiosta keskelle, jos muilla ei lähde. Nämä on edelleen treenipelejä.
Tänään oli sen verran vaisua puolustamista, että edelleen kaipaan herra Masinaattoria tuonne. Se jätkä pistää moraalin kerralla kuntoon.
Tarkoitatko numerointia? Jos tarkoitat sitä, se on täysin totta. Lähinnä kyseessä on, että saadaan jalkeille tarpeeksi laadukas nelikko. Tykkään enemmän puhua koreista kuin ketjujen numeroista. Tietyn korin senttereitä tarvitaan tietyn verran, että nelikko on yhteensä tarpeeksi laadukas. Sen takia en usko, että riittää jos puolet senttereistä kentällä on Bau ja Borg oli ketjun numero mikä hyvänsä. Ja en Nättistäkään ihan kärkikoriin arvioi tehopotentiaalin enkä pelaajaprofiilin puolesta. Voi Nättinenkin silti numerollisesti olla ykkössentteri.Liigan top3 sentterit pyörittelee miten tahansa. Se täytyy muistaa kuitenkin.
Eikö edes Borgin maalissa ollut mitään tekemistä?Ei ollut Mesellä maalien kanssa mitään tekemistä. Todella heikko esitys.