Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Luchs sanoi:"joukkuetta tullaan vahvistamaan tarpeen mukaan" . Okei hyvä, mutta mikä on se 'tarve', koska katsauksen sanamuotojen mukaan sen 'tarpeen' pitäisi muodostua jo ennen kauden alkua.
sämpylä sanoi:Luchs sanoi:"joukkuetta tullaan vahvistamaan tarpeen mukaan" . Okei hyvä, mutta mikä on se 'tarve', koska katsauksen sanamuotojen mukaan sen 'tarpeen' pitäisi muodostua jo ennen kauden alkua.
Ehkä Halmo=Helmi!
sämpylä sanoi:top-6 tavoite elää ja sai lisää tuulta alleen. Jos llves ton tempun tekee en ikinä puhu mitään negatiivista omasta seurasta.
ipa1970 sanoi:Suora pudotuspelipaikka sanoo Jalo. Täytyy olla tulossa melkoisia vahvistuksia. Tämän hetkisellä joukkueella ollaan minun kirjoissa sijoilla 13-15, jos Sandell ja Meskanen onnistutaan paikkaamaan 90 prosenttisesti ollaan sijoilla 10-12.
Paatelainen sanoi:Ei kai sitä olisi pakko täysin toiseen ääripäähän hypätä. Mun silmissä tuollaiset puheet syö uskottavuutta. Kai sitä urheilullista tavoitettakin olisi voinut tarkistaa, kun menetykset ja samalla totuus nykytilanteesta paljastui. Maailma ja Ilveksen vetovoima eivät muuttuneetkaan omistajavaihdoksen myötä vaan elvytyspeosessi on pidempi kuin uskottiin. Ei kai sen asian myöntäminen toimarin suulla väärin olisi vaikka omistajilta painetta tulisikin.
Mun mielestä on hyvä, että omistajatahoilta on tullut kyselyitä joukkueen kilpaililykyvystä ja pelaajabudjettiin laitettavista rahoista, se antaa edes pientä luottoa siihen, että seuraavat vahvistukset ovat aivan muuta tasoa kuin tähänastitulleet. Tällöin se säälipleijaripaikkakin olisi realistinen.
jalkakynä sanoi:Liikevaihdoissa täytyy huomioida ravintolatoiminnan liikevaihto. Ilves saa Restelliltä neton, toki myös Tappara. Osalla seuroista ravintolatoiminta on oman yhtiön alla, jolloin ravintolamyynti ei myöskään kasvata liikevaihtoa. Sitten on vielä ainakin Pelicans, jonka ravintolamyynti menee suoraan emoyhtiön kassaan.
Kunto sanoi:En tiedä muuttaako se oleellisesti HeGen kirjoituksen ajatusta, koska itsekin olen kirjoittanut tuosta toisien joukkueiden liikevaihdollisesta etumatkasta, mutta Ilveksen strategian liikevaihdot ovat runkosarjallisia liikevaihtoja.
HeGe41 sanoi:TPS budjetoivat pudotuspelejä tehdäkseen voitollisen taloudellisen tuloksen. Tämä tarkoittaa sitä, että rahaa käytetään iskukykyisen joukkueen kasaamiseksi hyvissä ajoin ennen uuden kauden alkua.
Merkkari sanoi:Minusta on hieman outoa että jo nyt ollaan puhumassa että pudjettia pitäisi kasvattaa silläkin riskillä että tappiota tulee, varsinkin kun luulisi porukan olevan varsin hyvin tietoinen miten iso työ on tehty että laivaa on saatettu uudestaan oikealle kurssille.
HeGe41 sanoi:Nyt kun oikein alkaa järjellä pyöritellä tuota julkistettua strategiaa, niin siinähän on sorruttu yltiöoptimismiin. Liikevaihtotavoite ei nimittäin korreloi tavoiteltavan urheilullisen menestyksen kanssa.
HeGe41 sanoi:Kaudella 19-20 liikevaihtotavoite on 6,6 miljoonaa ja urheilullinen tavoite välierissä. Jos katsotaan liigajoukkueiden toteutuneita liikevaihtoja kaudelta 2015-2016, olisi tuo mainittu 6,6 miljoonan liikevaihto 6. suurin.
551304 sanoi:HeGe41 sanoi:Nyt kun oikein alkaa järjellä pyöritellä tuota julkistettua strategiaa, niin siinähän on sorruttu yltiöoptimismiin. Liikevaihtotavoite ei nimittäin korreloi tavoiteltavan urheilullisen menestyksen kanssa.
Kun tuon strategian huolella lukee, niin urheilullisen tavoitteen saavuttaminen pohjautuu ennemminkin käytettyyn pelaajabudjetiin kuin seuran runkosarjan liikevaihtoon. Näin se minulle aukeaa kun tuota lueskelen.
551304 sanoi:HeGe41 sanoi:Kaudella 19-20 liikevaihtotavoite on 6,6 miljoonaa ja urheilullinen tavoite välierissä. Jos katsotaan liigajoukkueiden toteutuneita liikevaihtoja kaudelta 2015-2016, olisi tuo mainittu 6,6 miljoonan liikevaihto 6. suurin.
Kunto taisikin jo korjata tämän, eli 6,6me pitäisi tulla runkosarjasta jolloin välierävaiheeseen edetessä tiliakuden liikevaihto asettunee varmastikin lähemmäs 7,5 - 8me tasoa. Pelaajabudjetti näyttäisi olevan se iso asia mitä tulisi vertailla seurojen kesken kun onnistuneessa PO-keväässä liikevaihto voi heilahtaa kenties jopa 30% ylöspäin.