John What The Fuck
Luottopelaaja
- Viestejä
- 1 453
Juuri näin. Kyllä runkosarjalla on aivan hitosti merkitystä!
Vastustajat, lepoetu, kotietu etc..
Vastustajat, lepoetu, kotietu etc..
Langhamer on siis tuon perusteella liigan paras maalivahti, ja Zagidulin on sitten heti seuraavana kannoilla.
Langhamer torjunut 0,6 maalia odottamaa paremmin per peli ja Zagi 0,59
Itse olen vielä hieman skeptinen jääkiekon puolella näihin xG-lukuihin. Tilastointi on erittäin haastava vaikka jalkapalloon verrattuna. Tuorein esimerkki on että Ässien voiton todennäköisyys oli lauantaina Oulussa yhden (1) prosentin perustuen maaliodottamiin. Onhan Ilveskin suorittanut toistuvasti paremmin kuin mitä Veikkauksen varjosarjataulukot eli xG:t lupaa. Varmasti varianssin määrä on vielä 30 pelin jälkeen turhan iso nykymenetelmillä.
Paikallisfinaaleiden todennäköisyys 13%, mikäli tuo toteutuu on Taysin sydänkeskuksen osastojen täyttöaste 100%.Jatkoajalla Veikkauksen pääanalyytikko Teemu Eirtovaaran kattava tilastoanalyysi.
Tilastoanalyysi kertoo kuinka runkosarjassa käy: Tapparallakin heikkous, HIFK musta hevonen, pudotuspeliviivalla hurjan tasaista - LIIGA - 17.01.2023 - Artikkelit - Jatkoaika.com - Kaikki jääkiekosta
"Yksi heikkous Tapparalla silti on: Christian Heljanko on hieman yllättäen ykkösmaalivahtien vertailun peränpitäjä. Vilho Heikkisen komean tulokaskauden myötä Tapparan maalivahtipeli on kokonaisuudessaan ollut 11:nneksi parasta." Nostaisin tähän myös hieman heikon alivoimapelaamisen.. 70% ja jotain.Jatkoajalla Veikkauksen pääanalyytikko Teemu Eirtovaaran kattava tilastoanalyysi.
Tilastoanalyysi kertoo kuinka runkosarjassa käy: Tapparallakin heikkous, HIFK musta hevonen, pudotuspeliviivalla hurjan tasaista - LIIGA - 17.01.2023 - Artikkelit - Jatkoaika.com - Kaikki jääkiekosta
Jatkoajalla Veikkauksen pääanalyytikko Teemu Eirtovaaran kattava tilastoanalyysi.
Tilastoanalyysi kertoo kuinka runkosarjassa käy: Tapparallakin heikkous, HIFK musta hevonen, pudotuspeliviivalla hurjan tasaista - LIIGA - 17.01.2023 - Artikkelit - Jatkoaika.com - Kaikki jääkiekosta
2% sauma luiskahtaa ulos TOP6.
Jotenkin tuli tämä heti mieleen keväältä 20211,5% todennäköisyydellä sijalle 8. No, jos ei tänä vuonna.
Kyllä me 3 sija oteteen, mutta noi kaksi ensimmäistä tekee kyllä aika tiukkaa. Seuraava paikallinen on ainakin voitettava.
Veikkaus julkaissut erittäin mielenkiintoiset maalivahtien GSAx-lukemat, eli käytännössä torjutut maalit yli maaliodottaman. Jos luku on vaikka +3, niin maalivahdille on mennyt kolme maalia vähemmän kuin maaliodottamasta laskettuna "kuuluisi olla mennyt". Tämä on oleellinen tilasto, jolla mm. Veikkaus laskee maalivahdin vaikutusta joukkueen voiton todennäköisyyteen.
Nimi | Joukkue | GSAx | V-% | V-% sija |
Zagidulin, Artjom | Lukko | +21 | 65,28 % | 3. |
Lehtinen, Lassi | TPS | +16 | 53,03 % | 12. |
Rubin, Niklas | Ässät | +16 | 48,57 % | 17. |
Langhamer, Marek | Ilves | +15 | 64,00 % | 4. |
Bartosak, Patrik | Pelicans | +9 | 47,62 % | 19. |
Vehviläinen, Veini | JYP | +8 | 52,78 % | 13. |
Jatkola, Juha | KalPa | +7 | 57,14 % | 8. |
Lebedeff, Daniel | HPK | +6 | 50,00 % | 16. |
Patrikainen, Jasper | Pelicans | +5 | 69,44 % | 2. |
Kaarlehto, Karolus | Jukurit | +5 | 54,17 % | 11. |
Blomqvist, Joel | Kärpät | +4 | 52,63 % | 14. |
Rajaniemi, Sami | HPK | +4 | 41,38 % | 21. |
Taponen, Roope | HIFK | +3 | 54,55 % | 10. |
Reijola, Rasmus | Sport | +2 | 48,00 % | 18. |
Heikkinen, Vilho | Tappara | +2 | 46,15 % | 20. |
Korhonen, Rasmus | Ässät | +1 | 37,50 % | 23. |
Jukuri, Samuel | Lukko | 0 | 58,33 % | 6. |
Malek, Jakub | Ilves | -1 | 58,33 % | 5. |
Meriläinen, Leevi | Kärpät | -2 | 52,50 % | 15. |
Heljanko, Christian | Tappara | -3 | 75,00 % | 1. |
Anttila, Eetu | TPS | -3 | 58,33 % | 7. |
Setänen, Oskari | KooKoo | -4 | 56,82 % | 9. |
Westerholm, Niclas | SaiPa | -5 | 36,76 % | 24. |
Huhtamaa, Jere | SaiPa | -5 | 0,00 % | 29. |
Halonen, Niilo | HIFK | -6 | 35,71 % | 25. |
Hovinen, Niko | Sport | -6 | 35,71 % | 26. |
Malik, Nick | KooKoo | -6 | 29,41 % | 27. |
Leinonen, Topias | JYP | -6 | 21,43 % | 28. |
Tuohimaa, Frans | Jukurit | -9 | 40,74 % | 22. |
Veikkaus sanoi:HIFK: Taponen (GSAx: +3) & Halonen (GSAx: -6)
Taposen aivan kuumin vire on viime viikkoina hiipunut, mutta hän on helsinkiläisten selvä ykkösvahti vaisusti pelanneen Halosen edellä. HIFK:n voiton todennäköisyys voi vaihdella usean prosenttiyksikön verran riippuen siitä kumpi maalivahti on pelivuorossa.
Veikkaus sanoi:HPK: Lebedeff (GSAx: +6) & Rajaniemi (GSAx: +4)
HPK:lla on kaksi hyvää vahtia, joista kumman tahansa voi huoletta heittää kaukaloon. Lebedeff on loukkaantumisensa jäljiltä palannut erittäin terävänä kaukaloon.
Veikkaus sanoi:Ilves: Langhamer (GSAx: +15) & Malek (GSAx: -1)
Langhamer on joukkueen selvä ykkösvahti, mutta Malek on paikannut häntä tarpeen vaatiessa kohtuullisesti. Ero vahtien välillä on kuitenkin iso ja vaikutus Ilveksen voiton todennäköisyyteen on merkittävä.
Veikkaus sanoi:Jukurit: Kaarlehto (GSAx: +5) & Tuohimaa (GSAx: -9)
Tuohimaa on pelannut selvästi enemmän, mutta Kaarlehdon lukemat ovat olleet merkittävästi paremmat. Jukurien maalivahtien peluutusta kannattaakin vedonlyöntimielessä seurata. Kakkosvahti voikin olla parempi valinta Jukurien menestymisen kannalta.
Veikkaus sanoi:JYP: Vehviläinen (GSAx: +8) & Leinonen (GSAx: -6)
Vehviläinen on nyt JYPin kiistaton ykkösvahti, kun Laurikainen siirtyi Sveitsiin.
Veikkaus sanoi:KalPa: Jatkola (GSAx: +7)
Jatkola on pelannut erinomaisesti, joten vähälle peliajalle jäänyt ja heikosti esiintynyt Matej Machovsky otti ja jätti seuran omin päin. KalPa on nyt ilman varsinaista kakkosvahtia.
Veikkaus sanoi:KooKoo: Setänen (GSAx: -4) & Malik (GSAx: -6)
Viime kaudella molemmat KooKoon vahdit pelasivat erinomaisesti, mutta tällä kaudella kummankin torjuntataso on ollut pettymys. Setänen on saanut enemmän vastuuta ja on ollut vahdeista parempi.
Veikkaus sanoi:Kärpät: Blomqvist (GSAx: +4) & Meriläinen (GSAx: -2)
Blomqvist on sivussa loukkaantumisen takia, joten ykkösvastuu on Meriläisen harteilla. Kärpät kaipaisi vahvistusta maalille, jos Blomqvistin paluu venyy.
Veikkaus sanoi:Lukko: Zagidulin (GSAx: +21) & Jukuri (GSAx: 0)
Vähälle vastuulle jäänyt Jukuri on paikannut Zagidulinia kohtuullisesti. Vahtien välillä on kuitenkin lähtökohtaisesti iso ero.
Veikkaus sanoi:Pelicans: Bartosak (GSAx: +9) & Patrikainen (GSAx: +5)
Molemmat vahdit ovat pelanneet hyvin ja Pelicansin iskukyky ei muutu merkittävästi oli maalilla sitten kumpi tahansa.
Veikkaus sanoi:SaiPa: Westerholm (GSAx: -5) & Huhtamaa (GSAx: -5)
Puhtaat kokonaislukemat hieman valehtelevat pelaajien tasoerosta, sillä jaettuna pelatulle 60 minuutille Westerholmin GSAx on -0,14 ja Huhtamaan -0,88. Näin ollen maalivahtien välillä on ollut iso ero. Toki Westerholminkaan kausi ei ole ollut aivan odotuksien mukainen.
Veikkaus sanoi:Sport: Reijola (GSAx: +2) & Hovinen (GSAx: -6)
Ykkösvahti Reijolan peliotteet ovat tällä kaudella olleet selvästi Hovista parempia.
Veikkaus sanoi:Tappara: Heikkinen (GSAx: +2) & Heljanko (GSAx: -3)
Ykkösvahti Heljangon kausi ei ole tilastojen valossa ollut läheskään paras mahdollinen. Heikkinen on ollut pelaamissaan peleissä jopa parempi. Aiempien kausien tilastojen perusteella Heljanko kuuluu kuitenkin sarjan laatuvahteihin, joten Tapparan voiton todennäköisyys on tällä hetkellä suurin piirtein sama pelasi maalilla kumpi tahansa.
Veikkaus sanoi:TPS: Lehtinen (GSAx: +16) & Anttila (GSAx: -3)
Lehtinen pelaa todella paljon ja Anttilalle jää vain ajoittaiset tuuraukset.
Veikkaus sanoi:Ässät: Rubin (GSAx: +16) & Korhonen (GSAx: +1)
Rubin on joukkueensa selvä ykkösvahti, mutta Korhonen on tuurannut kohtuullisen hyvin hankalissa paikoissa.
Koko juttu.
Isoimman eron Langhamerilla ja Malekilla saa omilla silmillä.Eihän voittoprosenttia voi käyttää ihan suoraan mittarina millään tasolla. Eihän esimerkiksi HPK:n maalivahtien voittoprosentti Tapparan maalivahtien voittoprosenttiin vertailtuna ole millään tasolla verrannollinen.
Ilveksen kohdalla Malek on saanut yleensä paperilla helpommat pelit. Ylipäätään tuo veikkauksen tilasto on äärimmäisen hyvä maalivahtien vertailuun. Ei oikein parempaakaan ole tarjolla.
Tietysti nuo kommentit ovat huonoja, mutta ei se tilastoa muuta.