vilperi
Luottopelaaja
- Viestejä
- 1 212
Varsin optimistinen ajatus, mutta en usko, että yhtään kautta pystytään vetämään läpi edes kahdeksalla puolustajalla. Yhdeksänkään ei välttämättä yhteen kauteen riitä. Toki yhden paikan ottanee Ossi Tukio, mutta yhdestä kahteen pakkia vielä ensi kauden pakisto huutaa.Frimanin jatkosopimus on toivottavasti odottamassa pöytälaatikossa. Frimanin jatkon myötä olisi:
Friman (L) - Johansson (R)
Utunen (L) - Pelli (R)
Parikka (L) - Latvala (R)
Soini (R)
Nykypakeista lähtisi Gazda, Nyberg ja Rautanen.
Jos Gazda lähtee ja Utusen loukkaantumisista ei tule loppua, kyllä tuonne yksi laatupakki tarvitaan.
Jokipakan kaltainen konkari kelpsisi itselleni. Viime visiitin alku oli luisteluliigan vauhtiin totuttelua, mutta olihan hän kevättä kohti joukkueen parhaimmistoa.
Ja yhdeksälläkin pakilla täytyy pitää kädet ja jalat ristissä, ettei a) SM-liigan ensi kauden otteluohjelma on järkevöitetty, b) maajoukkueet ei kuormita liikaa pelaajia ja maju-pelejä ei pelata SM-liigan kanssa samaan aikaan, c) samaan aikaan loukkaantuneena ei ole kuin korkeintaan kaksi puolustajaa.
Osa on realistisia asioita, mutta osaa pidän jo lähtökohtaisesti epärealistisina.