Meidän maalivahtipeliä on välillä nostettu kepin nokkaan sellaisessa Vlad the Impaler-hengessä - välillä toki on ollut syytäkin. Intouduin tässä lauantaiaamun ratoksi hieman tonkimaan yksittäisten pelien sisäisiä "maalivahti vs maalivahti"-torjuntatilastoja ja tilanne niiden osalta ei näyttänytkään läheskään niin kehnolta kuin olisi odottanut.
Takana on nyt 31 runkosarja peliä joissa kahdenkymmenenkuuden pelin lopussa aloittavan maalivahdin torjuntaprosentti on ollut Ilveksen veräjänvartijalla parempi kuin vastustajalla, eli sama prosenteiksi väännettynä 83,87% peleistä Ilveksen maalivahdin torjuntaprosentti on ollut parempi kuin vastustajalla. Kuriositeettina mainittakoon että tuo prosenttiluku on parempi kuin Heljangon torjunta% Ilvestä vastaan tämän kauden peleissä, joka on 79,48%.
Edellisen kerran Ilveksen maalivahti on ollut torjunta%:ltaan huonompi kuin vastustajan niinkin kauan aikaa sitten kuin 2.11.2023, eli noin puolitoista kuukautta sitten!
Malek on jäänyt vastustajaa huonommalle torjunta%:lle kahdesti
Gunnarsson on jäänyt vastustajaa huonommalle torjunta%:lle kolmesti
Kiva yksityiskohta on myöskin se että ainoa kerta kun tällä kaudella Ilveksen maalivahti on vaihdettu pois maalinsuulta, niin sillä kerralla molempien Ilveksen maalivahtien torjunta% oli parempi kuin vastustajalla! Malek 84,62% ja Gunnarsson 87,50% sekä Jukurien Korhosen 80,65% (tämä peli oli se maalirikas 23.11.2023 pelattu peli joka päättyi 6-5 Ilveksen voittoon)