Lima
Luottopelaaja
- Viestejä
- 1 428
Kai niitä hävetti se virheellisesti annettu jäähy niin paljonJoo tuo Konnan tilanne oli selvä. Miksi ne aloitti keskialueelta Tikan tilanteessa, kun Tappara sai siitä yv:n
Kai niitä hävetti se virheellisesti annettu jäähy niin paljonJoo tuo Konnan tilanne oli selvä. Miksi ne aloitti keskialueelta Tikan tilanteessa, kun Tappara sai siitä yv:n
Niin sama hommahan se on myös mailan kohdalla. Ikinä en ole nähnyt, että annetaan jäähy kun hakkaat mailaa ja maila EI hajoa. Jos maila taas hajoaa on syytä odottaa jäähyä.Kyllähän tuo Konnan tilanne vihkoon meni sikälikin että ihan yhtä lailla Haapala siellä pleksiä löi, ei vain saanut rikkiEi kai sääntökirjassa erikseen ole eritelty että pleksin pitää paskaksi asti mennä.
Tikan jäähy oli myös henkilökohtainen (2 min käytösjäähy). Tuomarit siis katsoivat että aloitus keskialueelle koska vieraat aloittivat painit maalin edessä. Tikan jäähy tuli vasta vähän tilanteen jälkeen, helposti kyllä, kun meni vähän Lehterää tökkimään.Joo tuo Konnan tilanne oli selvä. Miksi ne aloitti keskialueelta Tikan tilanteessa, kun Tappara sai siitä yv:n
Se jäähy tuli huutelusta. Ei tökkimisestä.Tikan jäähy oli myös henkilökohtainen (2 min käytösjäähy). Tuomarit siis katsoivat että aloitus keskialueelle koska vieraat aloittivat painit maalin edessä. Tikan jäähy tuli vasta vähän tilanteen jälkeen, helposti kyllä, kun meni vähän Lehterää tökkimään.
2 min käytösjäähystä tulee ylivoima vastustajalle. Sääntökirjan mukaan kaikki meni oikein. Varmaan Tikka myös huuteli siinä samalla kun oli Lehterän iholla. Siinä kohtaa tuomari reagoi kuitenkin.Se jäähy tuli huutelusta. Ei tökkimisestä.
Eikö Tappara tosiaan saanut ylivoimaa siitä? Eli se oli Tikan henkilökohtainen kakkonen?
Aloitus tuotiin kuitenkin keskialueelle sen tilanteen jälkeen. Eikös ylivoimalle päässyt joukkue pääse aloittamaan hyökkäyspäästä tälläisessä tilanteessa?2 min käytösjäähystä tulee ylivoima vastustajalle. Sääntökirjan mukaan kaikki meni oikein. Varmaan Tikka myös huuteli siinä samalla kun oli Lehterän iholla. Siinä kohtaa tuomari reagoi kuitenkin.
Ei ole automaatio. Tuomari voi päättää toisin kuten tässä tapauksessa.Aloitus tuotiin kuitenkin keskialueelle sen tilanteen jälkeen. Eikös ylivoimalle päässyt joukkue pääse aloittamaan hyökkäyspäästä tälläisessä tilanteessa?
Noniin siis tästä en ollut tietoinen.Ei ole automaatio. Tuomari voi päättää toisin kuten tässä tapauksessa.
Toiminnassa ei mitään kehitettävää, jatkaa vaan samaan malliin!
Jep. Ilves on onneksi vähän kehittynyt tässä kiekottoman estämisessä, mutta naapuri on siinä maailman paras joukkue.Tää on muuten raivostuttavaa. Pudotuspeleissä tällänen on sitten ihan arkipäivää.
Mää en kyllä muistanut, että toi taklaus tulee noin alas. Eikös tästä nyt olisi pitänyt tulla iso rangaistus?
No siis niin munkin mielestä. Kun tilanne näytetään siitä toisesta kuvakulmasta näkyy erittäin selvästi miten Latvalan jalka meinaa vääntyä. Onneksi sai jalan alta pois meinaan siinä olis äkkiä ollut kausi paketissa.Aivan selvä leikkaaminenhan tuo on ja seepra todistaa tilannetta aitiopaikalta.
Onneksi tosiaan näin. Mutta itse tilanteeseen vielä niin olihan tuo täysin vastustajaa kunnioittamaton teko Plattilta. Plattilla tuntuu muutenkin olevan taipumusta tuohon rottamaisuuteen, ei ollut ensimmäinen sekoilu tällä kaudella. Hyh hyh.Onneksi sai jalan alta pois meinaan siinä olis äkkiä ollut kausi paketissa.
Mää en kyllä muistanut, että toi taklaus tulee noin alas. Eikös tästä nyt olisi pitänyt tulla iso rangaistus?