Keltavihreäpeto
Vakiokokoonpanossa
- Viestejä
- 378
Ei tässä pelaajia ihan vaan vittuillakseen voida ottaa
No lienee Niemisellä jotain pelillisiäkin apuja.
Ei tässä pelaajia ihan vaan vittuillakseen voida ottaa
Viljami olisi lähinnä rotaatiopelaaja niin Ilveksessä kuin Tapparassa
Tiedän varsin hyvin millainen pelaaja Mattila on ja olisin ottanut meille kyllä. Mattilan arvoa ei mitata pelkästään pisteissä, mutta fakta on, että jos olet ykkössentteri tulee sun niitäkin tehdä. Nimenomaan mainitsemasi Bergeron ja Kopitar ovat vetäneet urallaan 0,80 ja 0,89 pistettä per peli. Se on nimenomaan hyvä saldo jo ykkössentterille joka pelaa hyvää kahden suunnan peliä. Siihen Mattila on nyt myös päässyt. Sitten nämä Palvet ja McDavidit jotka eivät ole yhtä hyviä kahteen suuntaan ja heidän täytyy olla hyökkäyssuuntaan sitten näitä piste per peli miehiä.Perus teksti-tv scouttausta.
Moni Mattilaa seurannut, itseni mukaan lukien on sitä mieltä että tuo Mattilan pistesarake on ihan toissijainen juttu. Mattilan on tyypillinen kahdensuunnan sentteri ala. Bergeron tai Kopitar jonka hyvyys ei näy pisteissä vaan siinä, että häntä peluutetaan juuri niitä vastustajan McDavideja vastaan ja silti voittaa keskinäiset kamppailut. Ei Mattila ole ylivoimalla mikään Palve, mutta sille on syynsä miksi Mattila on vakiokasvo maajoukkueessa.
Esimerkiksi tänä vuonna Mäntykivi - Mattila olisi ollut ihanteellinen sentterikaksikko ja näistä se Mäntykivi olisi saanut pelata ylivoimaa ja ottaa sen 10-15 pistettä enemmän pistesarakkeeseen.
Mattila kuitenkin pelasi kaksi kautta Lukon ykkössentterinä ja Lukon ykkösylivoimassa siinä roolissa tuollainen 30-35 pistettä on liian vähän. Tuollainen 45-50 johon nyt on matkalla on Mattilalle hyvä saldo ja sellaista Raumallakin odotettiin. Hyvä pelaaja Julle on ja olisi ollut ihanteellinen kakkossentteri juu. Jos kuitenkin maksetaan ykkössentterin palkkaa pitää olla ihanteellinen ykkössentteri. Ei kakkos.
Sä kysyit mikä on muuttunut viime vuodesta. Vastasin, että Mattilan pelaaminen ylöspäin/tehokkuus. Jos ja kun kiinnitettynä on ollut Mäntykivi ja Najman (todennäköisesti kovilla palkoilla) ja siihen päälle on sitten Mattila vielä pyytänyt ykkössentterin liksaa niin se on ollut todennäköinen syy miksi sitä ei nyt ole haluttu maksaa. Onko Mattilan sopimuksen tekohetkellä ollut vielä tietoa Palvenkaan lähdöstä?Tuo palkan maksu nyt on saivartelua. Yhtähyvin joukkueen kaksi parhaiten palkattua hyökkääjää voi olla 1 ja 2 kakkossentteri tai neljä parhaiten palkattua pelaajaa esim 3 sentteriä ja 1 laituri. Ketjun kemiat sitten määrittelee kuka pelaa nimellisessä ykkösketjussa ja kuka kakkosketjussa, ei palkkapussi.
Sä kysyit mikä on muuttunut viime vuodesta. Vastasin, että Mattilan pelaaminen ylöspäin/tehokkuus. Jos ja kun kiinnitettynä on ollut Mäntykivi ja Najman (todennäköisesti kovilla palkoilla) ja siihen päälle on sitten Mattila vielä pyytänyt ykkössentterin liksaa niin se on ollut todennäköinen syy miksi sitä ei nyt ole haluttu maksaa. Onko Mattilan sopimuksen tekohetkellä ollut vielä tietoa Palvenkaan lähdöstä?
Itse väitän, että Mattilan kohdalla tuo pari napsua lisää pistekeskiarvossa on sen ansiota, että pääsi paremmin valmennettuun joukkueeseen. Toki nuori pelaaja myös kehittyy sitä en kiellä. Mutta kyllä sanoisin, että se on höpöpuhetta että tämän kauden tehot olisi tullut jollekin utj:lle yllätyksenä. Tai sanotaanko niin, että joku olisi pitänyt Lukossa saatuja pisteitä jotenkin potentiaalin ylärajoina.
Sulla voi olla usko koetuksella jossain kohtaaItsellä usko että supi jatkaa meillä.
Ulkomaille menee. Tämä on done deal.Itsellä usko että supi jatkaa meillä.
Samaa ihmetellyt. Kyllä Liigassa hyviä pelaajia on Supi ja Turunen etunenässä. Olin pitkään luottavainen ettei Supi viä lähtis mut kyl sen aika ens kesänä on. Meirän Ilves pärjää kyl.Tätä keskustelupalstaa kun seuraa niin tuntuu siltä, että kaikkien liigassa menestyneiden pelaajien tulee siirtyä pois liigasta - vähintään Ruotsiin. Tässä jopa luodaan jonkinlaista painetta hyville pelaajille kuten esim. Eemeli Suomi, että nyt on jo korkea aika siirtyä muualle. Muutama vuosi sitten Jarkko Parikkaa oltiin viemässä ulkomaille. Usein unohdetaan, että jotkut jopa hyvätkin pelaajat saattavat viihtyä paremmin tutussa ympäristössä eikä kaikki ole mitään maailman kiertäjiä. Ollaan onnellisia, jos saamme pitää liigassa mahdollisimman paljon mahdollisimman hyviä pelaajia ja näin myös liigan vetovoima säilyy hyvällä tasolla.
En minä usko että kaikki on sitä mieltä, että hyvien pelaajien tulee siirtyä pois. Se on vaan se realismi ja fakta, että pelaajat hakevat uusia haasteita ja samalla isompaa rahaa, eikä siinä ole mitään väärää.Tätä keskustelupalstaa kun seuraa niin tuntuu siltä, että kaikkien liigassa menestyneiden pelaajien tulee siirtyä pois liigasta - vähintään Ruotsiin. Tässä jopa luodaan jonkinlaista painetta hyville pelaajille kuten esim. Eemeli Suomi, että nyt on jo korkea aika siirtyä muualle. Muutama vuosi sitten Jarkko Parikkaa oltiin viemässä ulkomaille. Usein unohdetaan, että jotkut jopa hyvätkin pelaajat saattavat viihtyä paremmin tutussa ympäristössä eikä kaikki ole mitään maailman kiertäjiä. Ollaan onnellisia, jos saamme pitää liigassa mahdollisimman paljon mahdollisimman hyviä pelaajia ja näin myös liigan vetovoima säilyy hyvällä tasolla.
Varovasti nyt, näistä ne 600 sivun kipinäketjut äkkiä lähtevät.Are jo fiilistellyt Callen sopimusta tänne niin paljon, että tulisko ite perässä ensi kaudelle.
On iso menetys kaikinpuolin.Ulkomaille menee. Tämä on done deal.
Mihin sarjaan ja mihin joukkueeseen menee?Ulkomaille menee. Tämä on done deal.
No eipä tos oo ku kaks vaihtoehtoo sarjaks ni toinen niistä. Joukkueesta en puhu mitään.Mihin sarjaan ja mihin joukkueeseen menee?
Joukkueesta vai joukkueista?No eipä tos oo ku kaks vaihtoehtoo sarjaks ni toinen niistä. Joukkueesta en puhu mitään.
En minä usko että kaikki on sitä mieltä, että hyvien pelaajien tulee siirtyä pois. Se on vaan se realismi ja fakta, että pelaajat hakevat uusia haasteita ja samalla isompaa rahaa, eikä siinä ole mitään väärää.
Suomen ja Parikan kaltaiset pelaajat ovat harvassa, se pitää tosin sanoa, että ilman koronaa ja sotaa olisivat ainakin omien tietojeni mukaan molemmat jo lähteneet aiemmin kokeilemaan. Mutta tämmöiset tapahtumat muokkaavat paitsi kaikkien omaa ajatusmaailmaa, myös pelaajamarkkinaa.
Näin tyhjällä vastauksella tuollaiset heitot menee ihan trollailukategoriaan itselläni, mutta tuskin sillä väliä on.No eipä tos oo ku kaks vaihtoehtoo sarjaks ni toinen niistä. Joukkueesta en puhu mitään.