Mouhijärven Ilves
Vakiokokoonpanossa
- Viestejä
- 160
Komia oli voitto mutta ei tässä vielä parane kovin lähteä elvistelemään.
Ei kukaan niin ole tekemässäkään. Äärimmäisen tärkeä voitto joukkueelle, ei täydellisen, mutta ennenkaikkea viime aikojen tapahtumien jälkeen suhteellisen EHJÄN suorituksen jälkeen. Tästä on hyvä jatkaa.Komia oli voitto mutta ei tässä vielä parane kovin lähteä elvistelemään.
Minun mielestäni ei lähellekään. Mielestäni nyt kannattajan muisti on vähän liian lyhyt. Myrrän ja Pennasen ottelut Tapparaa vastaan ovat tältä kaudelta selkeästi olleet Ilveksen parhaimmat ja ehjimmät esitykset. Jos päästään jatkossa lähelle noiden otteluiden tasoa on voitto lähellä.mielestäni Ilves pelasi tänään kauden parhaan pelinsä.
Paketin kasassa pitämistä helpotti se, että Ilves otti vain 4min kakkua, viimeaikoina normaalin 40min sijaan.Vähemmän yllättäen osan mielestä Jukurit-matsi oli kauden paras ja toisten mielestä ihan paskaa peliä täysin vajaamiehistä kotijoukkuetta vastaan.
Valitsen tylsän keskitien pitämällä Ilveksen esitystä ehjimpänä 60 minuuttisena aikoihin ja selkeästi parempana kuin Helsingissä ja Vaasassa viimeksi nähtiin. Oman pään sekoilut oli karsittu ainakin tähän matsiin minimiin ja touhussa näytti ajoittain olevan jopa jokin kantava idea. Samaan hengenvetoon voi todeta kuitenkin syöttöpelin (syötöt ja niiden vastaanotot) edelleen olleen pääasiassa lähinnä kauheita ja ylivoimapelin tehottomuustakuu on ja pitää.
Joka tapauksessa tärkeä voitto ja pelaajien peli-ilme oli suurelta osin parempaan päin. Jopa hymyileviä Ilveksiä nähtiin aitiossa sekä jäällä.
Pennanen taannoisessa haastattelussa mainitsi, että nyt tärkeää on saada pelaajille turvallinen ympäristö.
Useimmat tuntuivat käsittävän asian niin, että nyt Ilveksessä tapahtuu jotakin omituista esim. johdon taholta tulevaa ”uhkaa”, ”painetta” tms.
Suosittelen katsomaan Pennasen vierailun Tommy Hellstenin luona.
Siinä he puhuvat turvallisuudesta ja häpeästä. Itse käsitän Pennasen kommentin tarkoittavan lähinnä ihmisen sisäistä turvallisuuden tunnetta.
Missäpä nyt ei jotakin kitkaa esiintyisi. Mikä organisaatio on sellainen, jossa ei ole milloinkaan mitään yhteentörmäyksiä tai kukaan ei sano koskaan ei? Pennanen sanoo selvästi, että toivoo kaikkien voivan olla omia itsejään noudattaen sovittuja rajoja.En edelleenkään osta sitä, etteikö Ilveksen sisällä olisi/olisi ollut mitään kinaa...
Tässä ylen haastattelu:
Antti Pennanen avasi hämmentäviä kommenttejaan
Mitä tekisit turvallisuuden lisäämiseksi?
– Totta kai sen, että voimme olla sellaisia kuin olemme, ja joka puolella organisaatiota. Miten puhumme, käyttäydymme ja teemme. Sitten tietenkin niin kuin lapsillakin, pitää olla rajat ja raamit. Noistahan se koostuu pääsääntöisesti, Pennanen jatkoi.
En edelleenkään osta sitä, etteikö Ilveksen sisällä olisi/olisi ollut mitään kinaa...
Tässä ylen haastattelu:
Antti Pennanen avasi hämmentäviä kommenttejaan
Mitä tekisit turvallisuuden lisäämiseksi?
– Totta kai sen, että voimme olla sellaisia kuin olemme, ja joka puolella organisaatiota. Miten puhumme, käyttäydymme ja teemme. Sitten tietenkin niin kuin lapsillakin, pitää olla rajat ja raamit. Noistahan se koostuu pääsääntöisesti, Pennanen jatkoi.
Tuskin on mitään "kuprua". Normaalia ihmisten välistä kanssakäymistä, epävarmuutta, uskon puutetta, häpeää suorituksista, virheiden pelkäämistä jne. Pennasen sädekehän loisteessa Ilves organisaation jokainen jäsen kehittyy ihmisenä ja saavuttaa lopulta turvallisuuden tunteen. Ja me fanit saavutamme NirvananKyllä tuolla jotakin kuprua on. Melko selkeästi sen rivien väliin kirjoittaa.
Missäpä nyt ei jotakin kitkaa esiintyisi. Mikä organisaatio on sellainen, jossa ei ole milloinkaan mitään yhteentörmäyksiä tai kukaan ei sano koskaan ei? Pennanen sanoo selvästi, että toivoo kaikkien voivan olla omia itsejään noudattaen sovittuja rajoja.
Pennanen kuvasikin itseään vuorovaikutuksen valmentajaksi. Pitää sisällään ilmeisesti mainitsemasi asiat.Niin kuin aiemmin kirjoitin johonkin ketjuun, että omaan silmään näyttää, että Pennanen joutuu olemaan Ilveksessä valmentaja, terapeutti, psykologi, valtakunnansovittelija, lastentarhan opettaja ja työnohjaaja, jotta pelaajat voisivat keskittyä olennaiseen ja myöhemmin valmennuskin, kun on saanut näillä ylimääräisillä hommilla turvallisen ympäristön, jossa voidaan keskittyä siihen olennaiseen hyvillä mielin.
Hieman näytti siltä, et jotain ikävää tapahtunut. Jaksamista ja voimia!Mitähän "muutoksia" sielä on tauolla tulossa, vai mitä pendo höpötti?
Uutta pelaajaa sisään ja kädetön möyrijä pihalle.Mitähän "muutoksia" sielä on tauolla tulossa, vai mitä pendo höpötti?
Hieman näytti siltä, et jotain ikävää tapahtunut. Jaksamista ja voimia!