Anttis
Luottopelaaja
- Viestejä
- 2 944
Ilveksen miljoonavoitot sulivat – Risto Jalo purkaa pettymyksen syitä: "Mestaruutta ei osteta kuin autoa" Nyt vasta pystyin katsomaan tämän selittelijän selitykset. Helvetinperkele!
Ne miljoonavoitot, ne tuli MM-kisoista ja änärirahoista.Ilveksen miljoonavoitot sulivat – Risto Jalo purkaa pettymyksen syitä: "Mestaruutta ei osteta kuin autoa" Nyt vasta pystyin katsomaan tämän selittelijän selitykset. Helvetinperkele!
Toimittaja kalasteli bussin alle heittämistä Clenden ja Nikun osalta ja osittain saikin, kun Jalo ihan totta puhui, että ei varmasti ihan saatu sitä mitä kalleilta pelaajilta toivottiin.Ilveksen miljoonavoitot sulivat – Risto Jalo purkaa pettymyksen syitä: "Mestaruutta ei osteta kuin autoa" Nyt vasta pystyin katsomaan tämän selittelijän selitykset. Helvetinperkele!
Melkosta tekstiä. Ymmärrän että pettymys on kova, mutta ei se Pendo siellä kentällä ollut, eikä ainoa syyllinen tähän kyykkäykseen.Sekin vituttaa melko raskaasti, että lätkän mm-kisat ei oo itseäni tällä vuosituhannella juurikaan kiinnostanut. Nää Olympialaiset ja World cupit, missä myös änäripelaajat mukana on sitä mitä aina oon odottanut.
Nyt ku Suomella on kaikkien aikojen paras joukkue, kiin puikoissa on sitten kaikkien aikojen huonoin majuvalmentaja. Toivottavasti Pennanen on parempi turnausvalmentaja. Pitäisi olla vaan ihan vitusti parempi ja siihen en jaksa uskoa
Viime kevään MM-tuotot ovat tämän tilikauden tuotoissa mukana, tilikausi on 30.4.-1.5.Ne miljoonavoitot, ne tuli MM-kisoista ja änärirahoista.
Tänä keväänä niitä ei ole tulossa, joten tulos plusmiinusnolla tai hiukan pakkasella. Välierät olisivat varmaan kääntäneet pikkaisen jo plussalle.
Täällä ei kyllä voittanut yhtään mitään. Eikä todellakaan ollut loistava valmentaja.Melkosta tekstiä. Ymmärrän että pettymys on kova, mutta ei se Pendo siellä kentällä ollut, eikä ainoa syyllinen tähän kyykkäykseen.
Pennanen on saavuttanut kuitenkin maajoukkueessa apuvalmentajana aika monta mitalia arvokisoista, päävalmentajana nuorista tullut mitaleja useampi ja niin edespäin.
On aika paksua tekstiä ilmoittaa että
Pennanen on kaikkien aikojen huonoin majukoutsi kun ei päävalmentajana ole vetänyt peliäkään.
Valmentajan asema muutenkin on todella epäkiitollinen ja valmentajia korostetaan ja nostetaan ihan liikaa keskiöön. Kentällä käy sen 20 pelaajaa, koutsi ei ikinä ja kannat vastuun kaikista sielä.
Esim. Tapola oli naapurissa juhlittu sankari kultatuolissa ja nyt lähtivät lauluun ekalla kierroksella Sveitsissä ja potkuja meinaa jo tulla perseeseen, onko Tapola nyt jotenkin huonompi valmentaja kun ei tullut kultaa Sveitsissä?
Pennanen on käytännössä voittanut joka paikassa missä on urallaan ollut, loistava valmentaja. Tämä Ilves-kevät ei sitä faktaa muuta.
Voitais pikkusen itekkin miettiä mitä kirjotellaan täälä. Itseni mukaan lukien.
Eli viikkoon määritetään koko kausi muuten? Oliko runkosarjassa jotenkin paskaa tekemistä? Useampi meidän äijä maalitilastojen, pistetilastojen, maalivahtitilastojen jne kärkipaikoilla?Täällä ei kyllä voittanut yhtään mitään. Eikä todellakaan ollut loistava valmentaja.
Muutoin varmastikin olet oikeassa minun suhteeni, et ammuin vähän yli.
Juuri tällä hetkellä Pendo on kumminkin juuri niin hyvä kuin tulokset näyttää juuri nyt eli umpisurkea. Jos on ennen Ilvestä menestynyt jossain ei tee Pendon Ilves-ajasta pätkään vertaa parempaa.
Mike Tyson oli joskus täysin ylivoimainen kunnes tuli päivä ettei enää ollutkaan.
Pennanen oli varmasti joskus hyvä. Tällä hetkellä hyvin kaukana hyvästä valmentajasts
Mua henk koht ei kiinnosta pätkääkään mitkään parhaat runkosarjat tollasten poffien jälkeen. Ei lämmitä pätkän vertaa. Mielummin kymmenes ja välieriin.Eli viikkoon määritetään koko kausi muuten? Oliko runkosarjassa jotenkin paskaa tekemistä? Useampi meidän äijä maalitilastojen, pistetilastojen, maalivahtitilastojen jne kärkipaikoilla?
Seurahistorian paras runkosarja jne?
Eli viikkoon määritetään koko kausi muuten? Oliko runkosarjassa jotenkin paskaa tekemistä? Useampi meidän äijä maalitilastojen, pistetilastojen, maalivahtitilastojen jne kärkipaikoilla?
Seurahistorian paras runkosarja jne?
Se sama viikko ilmeisesti nyt määrittää myös koko Pendon uran? Sehän tuossa @PUMPPU n pointti oli.Muistetaanko Tuomas Tuokkola valmentajana, joka valmensi KalPan sen toistaiseksi ainoaan runkosarjan voittoon, vai valmentajana jonka johdolla KalPa on ainoa joukkue joka on hävinnyt sarjan 3-0 johtoasemasta? Muistetaanko Ilveksen kausi 1987-88 runkosarjan voitosta vai massiivisesta sulamisesta play-offeissa Lukolle? Paljonko HIFK:ta lämmitti runkosarjan voitto kun Tappara rynni väkisin mestariksi 2016?
Kyllä, viikko määrittää koko kauden tuloksen. Runkosarja nyt on lähinnä sellaista pakkopullaa, joka nyt on vain käytävä läpi ja sillä pedataan ne asetelmat niitä pudotuspelejä varten.
Muistetaanko Tuomas Tuokkola valmentajana, joka valmensi KalPan sen toistaiseksi ainoaan runkosarjan voittoon, vai valmentajana jonka johdolla KalPa on ainoa joukkue joka on hävinnyt sarjan 3-0 johtoasemasta? Muistetaanko Ilveksen kausi 1987-88 runkosarjan voitosta vai massiivisesta sulamisesta play-offeissa Lukolle? Paljonko HIFK:ta lämmitti runkosarjan voitto kun Tappara rynni väkisin mestariksi 2016?
Kyllä, viikko määrittää koko kauden tuloksen. Runkosarja nyt on lähinnä sellaista pakkopullaa, joka nyt on vain käytävä läpi ja sillä pedataan ne asetelmat niitä pudotuspelejä varten.
Kuten kirjoitin alkuperäiseen viestiin niin tottakai on suuri pannukakku ja pettymys kauden lopputulos.Se sama viikko ilmeisesti nyt määrittää myös koko Pendon uran? Sehän tuossa @PUMPPU n pointti oli.
Hyvin kirjoitettu. Yksittäinen kausi oli pettymys ja alisuoritus, mutta ei se kenenkään yksittäisen joukkueen jäsenen uraa voi leimata loppuun asti.Kuten kirjoitin alkuperäiseen viestiin niin tottakai on suuri pannukakku ja pettymys kauden lopputulos.
Mutta pointtini tosiaan oli tuo että ei tuohon viikkoon voida nitoa koko uraa. Oli jo railakas ilmoitus kuinka Pendo on kaikkien aikojen huonoin majukoutsi vaikka ei ole sielä ollut päiväkään pääkoutsina.
Pistetään samalla logiikalla luiskaan myös Palve, Suomi, Ikonen, Mäntykivi, Friman, Malek, Gunnarsson, Niku, Nyman jne, kaikkien urat aivan paskoja.
Ymmärrät varmaan pointtini? Lisäksi se alkuperäinen pointti oli myös siinä mitä mekin kaikki täälä kirjoitellaan, joku raja nyt siihenkin.
Se sama viikko ilmeisesti nyt määrittää myös koko Pendon uran? Sehän tuossa @PUMPPU n pointti oli.
Voihan Pendo lisätä CV:hensä myös Liigan runkosarjan vieraspelien piste- ja voittoennätyksen.Yhdellä HPK:n yllätysmestaruudella ei enää kovin kauaa ratsasteta.
Viitannet minuun. Juuri tällä hetkellä ennen kuin Pennanen liittyy MaJuun, niin Pennasen nykysuoritustaso on ihan ylivoimaisesti huonoin, mite itse muistan MaJu valmentajilla olleen, kun on MaJun pääkäskijäksi ryhtynyt.Mutta pointtini tosiaan oli tuo että ei tuohon viikkoon voida nitoa koko uraa. Oli jo railakas ilmoitus kuinka Pendo on kaikkien aikojen huonoin majukoutsi vaikka ei ole sielä ollut päiväkään pääkoutsina.
Juu sulla nyt on tämä yhden kauden ihme agenda päällä ja ymmärrän toki vitutuksen. Fakta on kuitenkin, että Pendo teki hyvää työtä Kerhon junnuissa ja sieltä löytyy kaksi BSM-hopeaa ja ASM runkosarjan voitto ja valinta sarjan parhaaksi valmentajaksi. Jukureista löytyy hopea ja kaksi Mestis-mestaruutta. Kerhossa neljällä kaudella ensimmäisellä lopullinen sijoitus 6., kun kahdella edellisellä Kerho ei ollut päässyt playoffeihin. Toinen vihkoon, kolmannella mestaruus. 2019-20 Kerhon ensimmäinen yli sadan pisteen kausi sitten Jukka Jalosen 2006-07, tuo kausi päättyi koronaan. Pikkuleijonissa MM-pronssi ja MM-hopea (kulta senttien päässä). Ilveksessä pronssi ja jälkimmäisellä kaudella hyvä runkosarja ja playoff-floppi. Jalosen apuvalmentajana U20 MM-kulta ja aikuisten MM-kulta.No ei se viime kevät ja tämä sulaminen sille kovin hyvää tee. Yhdellä HPK:n yllätysmestaruudella ei enää kovin kauaa ratsasteta. Sinne valmentajaeliittiin saattaa ponnahtaa nopeasti ja sieltä voi myös tulla alas kovalla vauhdilla. Mutta se ei ole enää onneksi Ilves-fanien murhe mihin Pennasen ura tästä kehittyy.
Kannattajana ei toki lämmitä, mutta uskaltaisin väittää ettei tuota pidetä mitenkään huonona asiana tulevaisuuden työnhaussa.Voihan Pendo lisätä CV:hensä myös Liigan runkosarjan vieraspelien piste- ja voittoennätyksen.
Sillä ratsastetaan suunnilleen yhtä kauan kuin mitä menee tämän viesti lukemiseen.
Juu sulla nyt on tämä yhden kauden ihme agenda päällä ja ymmärrän toki vitutuksen. Fakta on kuitenkin, että Pendo teki hyvää työtä Kerhon junnuissa ja sieltä löytyy kaksi BSM-hopeaa ja ASM runkosarjan voitto ja valinta sarjan parhaaksi valmentajaksi. Jukureista löytyy hopea ja kaksi Mestis-mestaruutta. Kerhossa neljällä kaudella ensimmäisellä lopullinen sijoitus 6., kun kahdella edellisellä Kerho ei ollut päässyt playoffeihin. Toinen vihkoon, kolmannella mestaruus. 2019-20 Kerhon ensimmäinen yli sadan pisteen kausi sitten Jukka Jalosen 2006-07, tuo kausi päättyi koronaan. Pikkuleijonissa MM-pronssi ja MM-hopea (kulta senttien päässä). Ilveksessä pronssi ja jälkimmäisellä kaudella hyvä runkosarja ja playoff-floppi. Jalosen apuvalmentajana U20 MM-kulta ja aikuisten MM-kulta.
Ei se nyt ihan pelkästään yhdellä yllätysmestaruudella ratsasta. Ihan turha on koko aiempaa uraa lytätä tai väheksyä (kuten teit Palvenkin kohdalla), vaikka kuinka Ilves-aika ja etenkin tämä kevät vituttaisi. Esitä tästä keväästä kritiikkiä vaikka niin paljon kuin jaksat, se on ansaittua. Koko uraa se ei leimaa.
Kannattajana ei toki lämmitä, mutta uskaltaisin väittää ettei tuota pidetä mitenkään huonona asiana tulevaisuuden työnhaussa.
Juu sulla nyt on tämä yhden kauden ihme agenda päällä ja ymmärrän toki vitutuksen. Fakta on kuitenkin, että Pendo teki hyvää työtä Kerhon junnuissa ja sieltä löytyy kaksi BSM-hopeaa ja ASM runkosarjan voitto ja valinta sarjan parhaaksi valmentajaksi. Jukureista löytyy hopea ja kaksi Mestis-mestaruutta. Kerhossa neljällä kaudella ensimmäisellä lopullinen sijoitus 6., kun kahdella edellisellä Kerho ei ollut päässyt playoffeihin. Toinen vihkoon, kolmannella mestaruus. 2019-20 Kerhon ensimmäinen yli sadan pisteen kausi sitten Jukka Jalosen 2006-07, tuo kausi päättyi koronaan. Pikkuleijonissa MM-pronssi ja MM-hopea (kulta senttien päässä). Ilveksessä pronssi ja jälkimmäisellä kaudella hyvä runkosarja ja playoff-floppi. Jalosen apuvalmentajana U20 MM-kulta ja aikuisten MM-kulta.
Ei se nyt ihan pelkästään yhdellä yllätysmestaruudella ratsasta. Ihan turha on koko aiempaa uraa lytätä tai väheksyä (kuten teit Palvenkin kohdalla), vaikka kuinka Ilves-aika ja etenkin tämä kevät vituttaisi. Esitä tästä keväästä kritiikkiä vaikka niin paljon kuin jaksat, se on ansaittua. Koko uraa se ei leimaa.