Eemeli Suomi

jurgen

Tähtipelaaja
Viestejä
15 250
Siksi tuo ketju, että Suomi osaa kamppailla, Näde on verkkainen, mutta varma pelaaja ja Svej on juonikas ja avaa 100% paikan Suomelle, joka tällää.
 

Vahva

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
421
Kyllähän ykkösketjulla kohtalaisen paljon ollut paikkoja. Useassa viime pelissäkin tullut sellaisia paikkoja mistä Suppo ja Lööke normaalisti olisivat laittaneet sisään useamman maalin. Kyllä tulos ohjaa ajattelua niin foorumilla kuin herrojen mielessä. En ole turhan huolissaan.
 
Viimeksi muokattu:

Etäilves

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
667
Mää en kyllä millään jaksa uskoa, että se tämän miehen kohdalla on kiinni kiinnostamisesta tai siitä, että katse olisi ulkomailla, en millään.
Mistä näistä ikinä tietää, mutta itse haluan uskoa, että kysymys on enemmän pää- tai muusta jumista.
Niin hyvä pelaaja kuin Eemeli onkin ja vielä Ilves isolla sydämellä, on Supolla yksi iso puute/heikkous, ja se on luistelu. Suppo olisi muiden ominaisuuksien perusteella varmasti jo pelannut aikuisten arvoturnauksissa jellonapaidassa, mutta tuo riittämätön luistelu on ollut esteenä paikalle esim. mm-ryhmässä. EHT:llä on saanut mahdolisuuden näyttää,mutta varsinkin kansainvälisissä peleissä, joissa luisteluvaade vaan korostuu, jää Eenmelin pelaaminen ns. vajaaksi.

Siis, ei se Eemelin kohdalla varmasti jää asenteesta kiinni. Perusssyy vaisuhkoon pelaamiseen löytyy juurikin tosta luistelusta, joka vielä kymmenen vuotta sitten olisi hyvin rittänyt, mutta ajat muuttuu ja peli nopeutuu.
 

1mmanuel

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
806
Svej on juonikas ja avaa 100% paikan Suomelle, joka tällää.
Eikös se menisi juuri toiste päin? Eemeli löytää sen parhaan syötön josta Lukas maalaa
 

Luikaus

Luottopelaaja
Viestejä
1 939
Aivan yössä tällä hetkellä. Toivotaan että saisi pään wörkkimään pudotuspeleihin mennessä.
 

Blackwolf

Luottopelaaja
Viestejä
4 263
Suomen kohdalla käynnissä tuntuisi olevan hyvin samanlainen kevät, kuin Pendon ensimmäisellä kaudella. Myös silloin Eemeli oli syksyllä ilmiliekeissä, mutta peli katosi totaallisesti kevääksi.

Aika huolestuttavaa on Suomen meno, haasteena on myös se, että tulee kaikesta huolimatta vetämään todella isoa roolia esimerkiksi ylivoimalla, vaikka ei kulkisi.
 

Simultaanieläin

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
587
Ei muuten taida lopputassuissa puristaa vastustajien kättä, vaan antaa vain kivet. Tietysti jotkut voivat tehdä näin hygieniasyistäkin, mutta voisiko kädessä olla vielä jotain vaivaa?
 

38 Special

Luottopelaaja
Viestejä
2 251
Ei muuten taida lopputassuissa puristaa vastustajien kättä, vaan antaa vain kivet. Tietysti jotkut voivat tehdä näin hygieniasyistäkin, mutta voisiko kädessä olla vielä jotain vaivaa?
Nättinenkin antaa kiviä hanska kädessä.
 

Vahva

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
421
Näkökulma tähän "yössä olemiseen" tilastoista.

Viimeisen viiden pelin osalta Liigan parhaat COR-%:n perusteella (yli 20 laukausta omaavat):
1. Kiiskinen 77 %
...
6. Lööke 69,6 %
7. Mäntykivi 69,5 %
...
9. Suomi 65,8 %

Aivan penkin alle ei kuitenkaan tämä pisteiden valossa hankala jakso ole mennyt. Lisäksi Eemelillä yksin taisi HPK-pelissä olla maaliodottamaa lähes maalin verran - mikä hyvin harvinaista (yleensä joukkueella yhteensä noin 3 maalia). Mitä ylivoimaan tulee niin eilen kaksi ylivoimamahdollisuutta - ensimmäisellä yrityksellä 2 minuutin pyöritys - monta vaarallista paikkaa, mutta ei yhtään supervaarallista tai maalia = maaliodottamaa kuitenkin yli 0,5 tuon aikana. Toisella yv-kerralla aika jäi vähiin kun kakkos-yv aloitti ja ylivoimakentän vaihtamisessa meni turhaa aikaa hukkaan - silti pieni pyöritys saatiin aikaan.

En olisi turhan huolissaan näillä luvuilla. Ainut (ja tärkein) mikä puuttuu on maalit.
 

Gazdan lämäri

Vakiokokoonpanossa
Viestejä
317
Ratisen voisi laittaa Suomen tilalle seuraavaan peliin ja rohkeasti vaan uutta ketjua Supille. @jurgen llä tuossa ylempänä olikin jo hyvä ehdotus Suomen uudelle ketjulle.
Paras mahdollinen top 9 se silleen on että Rati ja Supi vaihtaa paikkaa mut se että toimiiko loppujen lopuksi paperilla, mutta niinkuin sanoin kausiketjussa niin mitä siitä menettää jos kokeilee. En oo varma mutta eikös Näde ja Suomi pelannu alkukaudesta yhdessä silleen ettei oikeen lähtenyt? Mutta nyt peliesitykset on nädellä hyvät ja siihen vielä Svejkovsky niin paperilla kyllä toimittais toi kenttä. Ja toinen vaihtoehto on että kokeilis Suomi -Mänty-Svej yhessä ja sitten Rati -Näde - Mese ja ruotsikenttä. Toivottavasti nyt testaillaan vielä runkosarjan aikana niin, että pleijareissa on mahku toimivat kentät
 

Rantsukoff

Luottopelaaja
Viestejä
4 072
Nyt ei ole lukkoja pelaajaketjuissa. Jatkaa samaa selkeää linjaa.
Hyvä viimeistely, muuten pystyy vielä parantaa.
 
Ylös