- Viestejä
- 16 443


31.3.2025 klo 18:30 - Tampere
Otteluvoitot 2-0
Ilveksen ja Tapparan välinen puolivälieräsarja jatkuu maanantaina kahden välipäivän jälkeen, kun kotijoukkueeksi kääntyy jälleen Ilves. Ottelusarja on ollut toistaiseksi hyvä, muttei vielä ihan täysin sillä tasolla mitä monen vuoden jälkeen paikallissarjasta odotettiin. Puheenaiheita on riittänyt pelistä, tuomaritoiminnasta, filmauksista, yleisömääristä ja kaikesta muusta jääkiekkoon kuuluvasta ja kuulumattomasta. Toistaiseksi fakta on kuitenkin se, että Tampereen Ilves johtaa ottelusarjaa jo 2-0 ja sillä on maanantaina mahdollisuus saada katkaisun paikka loppusarjan ajaksi.
Edellinen ottelu:
Sarjan toinen ottelu miteltiin Tapparan isännöimänä perjantai-iltana "kymmentuhatpäisen" yleisön edesssä. Ottelu oli tilastojen valossa äärettömän tasainen ja molemmilla oli ottelusssa niin hyviä kuin huonojakin vaiheita. Lopulta Ilves johti siinä mistä voitto mitataan eli maalisarakkeessa lukemin 2-1. Toisen ottelun avauserä oli avauspelin tavoin maaliton. Erässä niin Ilveksellä kuin Tapparalla oli muutamia paikkoja joista paras avautui Nick Halloranille kun hän pääsi laukomaan täysin tyhjään maaliin. Laukaus kuitenkin suuntautui lähietäisyydeltä pleksiin.
Toinen erä oli kaksijakoinen. Avauskymppi oli täysin Tapparan hallintaa ja heille avautuikin muutamia hyviä tontteja maalintekoon. Ilveksen puolustus ja Dominik Pavlat piti kuitenkin paletin kasassa. Mitä pidemmälle erä eteni niin sitä paremmin sai Ilves hyökkäyspelillisesti otetta. Lopulta ottelun maalitilin avasi kokoonpanoon noussut Samu Bau upealla rannelaukauksella pudotuspelidebytantti Ondrej Kosin syötöstä.
Kolmannessa erässsä askelmerkit olivat tutunlaiset. Ilveksen hyökkäyspeli yski ja puuttui paikoitellen kokonaan ja Tappara hyrräsi alueella lähes maalipaikatta. Ilveksen johto kesti pitkälle jälkimmäiselle kympille kunnes hyökkäyspään tyhmä kohelluskakkonen kostautui kun Benjamin Rautiaisen heittämä viivaroikku ohjattiin Veli-Matti Savinaisen toimesta ensimmäistä kertaa ottelusarjassa Ilves-verkkoon.
Kuitenkin hyvästä sitkeydestä tunnettu Ilves ei tästä lannistunut vaan painoi seuraaviin vaihtoihin pelin hyökkäyspäähän ja lopulta Tappara-kapteenin Otto Rauhalan heikko rystypurku kostautui, joka avasi Adam Najmanille hienon paikan ujuttaa kiekon Juha Metsolan längeistä sisään. Ottelun voittomaaliin hyvän esityön antoi Lukas Svejkovsky.
Ottelun yleiskuva oli tietyllä tasolla tuttu avauspelistä. Tapparan hyökkäyspelaaminen oli toisteisempaa mutta tehotonta niin maalipaikoissa kuin ihan hyökkäysalueen hyökkäyspelissä. Ilves puolusti jälleen kärsivällisesti, tiiviisti ja viimeisenä lukkona toimi Dominik Pavlat. Tästä huolimatta Ilveksellä on edelleen todella paljon petrattavaa oman kiekollisen- ja hyökkäyspelaamisen osalta. Tapparan peli vuorostaan huutaa todella paljon lisää tehokkuuta.
Pääpointit:
-> Ilveksen keskikaista maanantaina: Ilves joutui uudistamaan keskikaistaansa toiseen otteluun Joonas Nättisen ja Mike O'Learyn pudottua kokoonpanosta. Tästä huolimatta Ilves voitti aloitukset ottelussa. Saako Ilves maanantaille yllämainitun kaksikon takaisin?
-> Erikoistilanteet & jäähymäärä: Avauspelissä jaettiin todella paljon jäähyjä, enemmän Tapparalle. Keskiviikkona Ilves onnistui rokottamaan kahdesti ylivoimalla, mutta perjantaina ylivoimat jäivät todella mitäänsanomattomaksi Tapparan iskiessä tasoituksen ylivoimalla. Jäähymäärä putosi myös huomattavasti keskiviikolta. Löytyykö ylivoimista tehoja oikeissa hetkissä mikäli jäähymäärät jää jälleen alhaiseksi?
-> Mistä Tappara löytää tehoja? Tapparan pelaaminen on todella tehontonta ja paikkapaikoin pelkkää pörräämistä. Kuka nousee heiltä kantamaan tuloksentekovastuuta?
Pelaajanostot:
-> Samu Bau - Bau nousi kokoonpanoon alunperin Mike O'Learyn pudottua. Hän käytti tilaisuuden erinomaisesti hyväkseen iskiesssä Ilveksen 1-0 maalin ja maalin lisäksi hänen ketjultansa nähtiin hyvää energistä pelaamista. Tämän lisäksi Bau oli vahva aloituksissa yli 50% aloitusprosentilla. Jatkaako kokoonpanossa siitä huolimatta, jos sairastuvalta löytyy pelikuntoisia maanantaille?
-> John Nyberg - Tuli paikkaamaan alunperin pahassa loukkisumassa painelevaan Ilveksen puolustusta joulukuussa. Tuosta lähtien hän on esittänyt jatkuvasti nousujohteisia otteita ja perjantaina hän löytyikin viimeisellä minuutilla kentältä puolustaessa johtoa. Pelaa todella varmasti, kovaotteisesti mutta sopiva rauhallisuus on koko ajan läsnä.
-> Aapeli Räsänen - Räsäsellä on melkoinen tohina ollut tässä sarjassa. Tuntuu että hänet löytää jatkuvasti painimasta ja kähisemästä, mutta kiekolla hän ei juuri loista. Iski perjantaina ikävän näköisen viikatteen Toni Utusen käsille. Saako tämän johdosta extrahuomiota maanantaina?
-> Juha Metsola - Kokenut Metsola on istunut pitkään kakkoskassarina Filip Lindbergin tultua Tapparaan siirtorajalla. Sai kuitenkin ensimmäisen pudotuspelistartin perjantaina ja pelasi periaatteessa ihan perusvarman ottelun 92% torjuntaprosentilla. Kaappaako kokenut Metsola ykkösmaalivahdin viitan loppusarjan ajaks?
Sarjan pistepörssi:
1. Matias Mäntykivi - 0+3=3
2. Jens Lööke - 1+1=2
3. Lukas Svejkovsky - 1+1=2
4. Samuli Ratinen - 0+2=2
5. Samu Bau - 1+0=1
Edellisen ottelun maalikooste: